همه چیز در مورد بارداری و علائم آن، صفر تا صد مراحل بارداری را بدانید!

header
Arooskoo Ads
شنبه نوزدهم شهریور ۰۱
(3)
(2)
همه چیز در مورد بارداری و علائم آن، صفر تا صد مراحل بارداری را بدانید!

دوران حاملگی یکی از شیرین ترین و در عین حال سخت ترین دوران ها برای هر خانمی است. اگر شما تمایل دارید برای بارداری اقدام کنید بهتر است قبل از اقدام به باردار شدن اطلاعات لازم را در مورد مراحل بارداری بدست آورید. با داشتن اطلاعات کافی در مورد حاملگی می‌توانید این دوران را راحت تر سپری کنید.

مراحل بارداری چیست ؟

دوران حاملگی از زمان لقاح تخمک با اسپرم شروع می‌شود و این دوران با انجام زایمان به اتمام می‌رسد. می‌توان گفت یکی از مهم ترین مراحل بارداری لقاح تخمک با اسپرم است. اگر شما تمایل دارید با همه چیز درباره بارداری آشنا شوید و اطلاعاتی را در مورد این دوران کسب نمایید بهتر است تا پایان این مطلب همراه وب سایت عروسکو بزرگترین سایت راهنمای عروسی فارسی باشید.

بررسی مراحل حاملگی
اگر شما تمایل دارید باردار شوید باید با مهم ترین مراحل بارداری آشنا شوید. توجه داشته باشید که اگر مراحل بارداری را به درستی انجام دهید و بدن تان آمادگی لازم را برای باردار شدن داشته باشد بدون تردید به راحتی باردار خواهید شد.

مهم ترین مراحل بارداری عبارتند از :

 • گفت و گو با همسر :

یکی از تصمیمات مشترکی که زوجین در طول زندگی خود می‌گیرند بچه دار شدن است. اگر شما تمایل دارید بچه دار شوید باید ابتدا توانایی مالی، موقعیت شغلی خود و همسرتان و ... را مورد بررسی قرار دهید. اولین مراحل بارداری معاینه زن و شوهر توسط پزشکی ماهر است. قبل از اقدام به بارداری بهتر است زن و شوهر معاینه پزشکی شوند تا مشکلات جسمی و روحی‌ آنها مشخص شود و نسبت به درمان بیماری هایی که دارند اقدام نمایند.

 • آماده سازی بدن :

آماده سازی بدن یکی دیگر از مراحل بارداری است. در حالت کلی می‌توان گفت باردار شدن یک خانم به عوامل زیر بستگی دارد :
سن ( بهتر است خانم ها قبل از سن 35 سالگی اقدام به باردار شدن کنند. قبل از سن 40 سالگی نیز میزان تولید اسپرم آقایان بیشتر است.)

 • سلامت جسمی
 • سلامت روحی
 • چرخه پریود
 • نوع ضد بارداری که خانم ها مصرف می‌کنند.
 • مدت زمانی که خانم ضد بارداری استفاده کرده است.

مراحل بارداری و همه چیز در مورد آن

تصویر 1- مراحل بارداری

اغلب خانم های جوان به راحتی باردار می‌گردند زیرا تخمک‌ آنها جوان است. دهانه رحم یک خانم جوان بعد از انجام تخمک گذاری مدت زمان طولانی تری باز می‌ماند.
در صورتی که شما تمایل دارید باردار شوید باید بدن تان آمادگی لازم را داشته باشد. اگر به اضافه وزن مبتلا هستید باید ابتدا وزن تان را کاهش دهید تا راحت تر بارور شوید. در صورتی که بیش از حد لاغر هستید باید رژیم غذایی تان را تغییر دهید زیرا تخمک گذاری در خانم های لاغر بیشتر اوقات به راحتی متوقف می‌گردد.
اگر رژیم غذایی خود و همسرتان را تصحیح نمایید بدون تردید زودتر باردار می‌شوید. قبل از اقدام به بارداری بهتر است غذاهای کم چرب که سرشار از مواد مغذی هستند را میل کنید. مصرف روزانه سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، گوشت فاقد چربی، محصولات لبنی و ... باعث می‌شوند تا ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای اندام تولید مثل در بانوان به راحتی تامین شود.
استرس و اضطراب را از خود دور کنید زیرا با وجود استرس ممکن است چرخه پریود شما مختل شود و در نتیجه روند لقاح طبیعی با مشکل زیادی مواجه گردد.

 • زمان بندی صحیح برای لقاح تخمک با اسپرم :

زمان بندی صحیح برای لقاح تخمک با اسپرم یکی از مهم ترین مراحل بارداری است. قدرت باروری یک خانم به شبکه هورمونی وی بستگی دارد. خانم ها فقط 5 روز از چرخه پریود توانایی بارور شدن دارند. می‌توان گفت میانه چرخه پریود تخمک گذاری انجام می‌شود و در طول این دوران، یک تخمک برای انجام لقاح با اسپرم آماده می‌شود. تخمک آماده شده بعد از اینکه به قسمت داخلی لوله فولاپ انتقال داده می‌شود با اسپرم لقاح می‌کند.
  برای اینکه خانمی باردار شود باید زمانی با همسر خود رابطه جنسی برقرار کند که بدنش آماده دریافت اسپرم باشد. در طول دوران تخمک گذاری واژن و رحم دوست دار اسپرم هستند. در طول تخمک گذاری دهانه رحم مواد مخاطی ویژه ای را تولید می‌کند که این مواد بعد از تولید به قسمت داخلی فرج انتقال داده می‌شوند. مواد مخاطی به شناور شدن اسپرم کمک زیادی می‌کنند.
زمانی که اسپرم به ناحیه دهانه رحم می‌رسد برای انجام لقاح با تخمک انتظار می‌کشد. مواد مخاطی رحم می‌توانند اسپرم را تا 5 روز تغذیه کنند. بعد از انزال مرد کمتر از یک سوم اسپرم ها به دهانه رحم می‌رسند و سایر اسپرم ها به بیرون هدایت می‌شوند.
شایان ذکر است که هر اسپرمی می‌تواند به مدت 6 روز در بدن خانم ها زندگی کند ولی مدت زمان زنده بودن یک تخمک بین 12 تا 24 ساعت است. در نتیجه بهتر است زن و شوهر قبل از انجام تخمگ گذاری با در طول تخمک گذاری نزدیکی کنند تا شانس بیشتری برای لقاح تخمک و اسپرم وجود داشته باشد.

 • مناسب ترین زمان برای نزدیکی :

اصلی ترین مراحل بارداری تعیین مناسب ترین زمان برای نزدیکی است. اگر در دوران اقدام به حاملگی هستید بهتر است نکات طلایی زیر را مد نظر داشته باشید :
در دوران پریود از انجام آمیزش جنسی خودداری کنید.
4 روز قبل از دوران پریود به صورت یک شب در میان آمیزش جنسی داشته باشید. انجام این کار باعث می‌شود تا اسپرم های تازه ای تولید شوند.
تولید مواد مخاطی چسبناک نشانه این است که تخمدان ها فعال هستند. در طول این زمان بهتر است چند روزی با همسر خود نزدیکی نداشته باشید تا تعداد اسپرم های وی افزایش پیدا کنند و به خوبی تحریک شوند.
زمانی که مواد مخاطی خروجی از واژن شبیه به سفیده تخم مرغ لیز می‌شوند و لبه های مهبل نیز متورم و حساس می‌شود می‌توانید با همسرتان نزدیکی کنید.
تخمکی که بارور شده است حدوده 10 روز بعد از میان لوله فالوپ به قسمت داخلی رحم منتقل می‌شود. در طی مدت زمان ذکر شده سلول های بلاستوسیست در حال تکثیر می‌باشند و این سلول ها به لایه های رحمی متصل می‌شوند. روند هورمونی ذکر شده باعث تولید HCG می‌شود. HCG همراه با ادرار دفع می‌گردد و باعث مثبت شدن تست حاملگی می‌شود.

علام بارداری و همه چیز در مورد آن

 • جنسیت جنین به چه عواملی بستگی دارد ؟

جنسیت جنین به اسپرمی که با تخمک لقاح کرده است بستگی دارد اگر اسپرم حاوی کروموزوم X باشد جنسیت جنین دختر می‌شود و اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y باشد جنسیت جنین پسر می‌شود.

نحوه تعیین دوران تخمک گذاری

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراحل دوران بارداری تعیین تخمک گذاری است. برای تعیین دوران تخمک گذاری می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید :
محاسبه دوران پریودی :
اولین روز پریود قبلی خانم ها تا اولین روز پریود بعدی‌ آنها چرخه پریود نام دارد.
تخمین زمان آزاد سازی تخمدان ها :
روزهای 12 تا 16 چرخه پریود زمان آزاد سازی تخمک است. در اغلب خانم ها روز 14 چرخه عادت ماهیانه تخمک آزاد می‌شود. در طول مدت زمانی که تخمک آزاد است باید نسبت به انجام آمیزش جنسی اقدام کنید.

بررسی علائم بارداری

با طی کردن مراحل بارداری اگر شما باردار شده باشید بدون تردید نشانه های بارداری را احساس خواهید کرد. مهم ترین علائم بارداری عبارتند از :

 • تاخیر در عادت ماهیانه
 • ورم پستان ها
 • حساس شدن بافت پستان ها
 • حالت تهوع همراه با استفراغ
 • احساس حالت تهوع بدون استفراغ
 • خونریزی
 • لکه بینی یکی دیگر از علائم بارداری است.
 • تکرر ادرار ( افزایش ادرار از حدود هفته 6 شروع می‌شود.)
 • احساس خستگی
 • ویار ( حس بویایی اغلب خانم ها در اوایل دوران حاملگی به شدت حساس می‌شود. به حساس شدن حس بویایی در اصطلاح عامیانه ویار گفته می‌شود.)
 • گرفتگی ماهیچه های پا و سایر عضلات
 • شکم درد شدید
 • ایجاد تغییرات در خلق و خوی
 • از مهم ترین علائم بارداری افزایش دمای پایه بدن بیش از 14 روز است.
 • سردردهای ناگهانی
 • احساس نفخ در شکم
 • احساس گرفتگی در ناحیه لگن بدون لکه بینی و خونریزی
 • برخی از خانم های باردار احساس طعم فلز در دهان خود دارند.

بررسی خطرات ناشی از بارداری

حال که با مهم ترین مراحل بارداری آشنا شدید بهتر است خطرات ناشی از بارداری را نیز به خاطر بسپارید تا بتوانید در صورت مشاهده یکی از‌ آنها هر چه زودتر نسبت به رفع خطر اقدام کنید.
در صورت مشاهده هر یک از خطرات حاملگی هر چه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید :

 • خونریزی شدید :

داشتن خونریزی شدید در دوران حاملگی نگران کننده است. در برخی از موارد داشتن خونریزی شدید نشانه مشکلات زیر است :
-بارداری خارج از رحم
-سقط شدن جنین
-وجود جفت سر راهی
-کنده شدن جفت

 • احساس درد شدید در ناحیه شکم :

اگر شما در دوران حاملگی احساس درد شدید شکمی دارید و این درد به همراه خونریزی و سایر علائم است بهتر است هر چه سریع تر به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

 • تورم صورت و دست ها :

تورم صورت و دست ها از مهم ترین خطرات حاملگی است. اگر احساس می‌کنید که صورت و دست هایتان پف و ورم غیر طبیعی دارند به پزشک مراجعه کنید. ایجاد ورم شدید در صورت و دست ها نشانه فشار خون بالا در بارداری است.

 • افزایش وزن شدید و سریع در طول دوران بارداری :

اگر شما در طول یک هفته بیش از حد مجاز افزایش وزن داشته باشید باید این مشکل را جدی بگیرید. افزایش وزن سریع در حاملگی یکی از نشانه های احتمالی مبتلا به دیابت بارداری است.

 • احساس درد شدید توام با انقباضات :

یکی دیگر از خطرات حاملگی احساس درد و انقضاباتی است که هرگز آرام نمی‌شوند. اگر شما زودتر از 37 هفته انقباضات رحمی را حس کردید و این نوع انقباضات بیش از 4 بار در 60 دقیقه تکرار شدند باید هر چه زودتر به بیمارستان یا پزشک مراجعه کنید.

 • تاری دید و سردرد شدید :

سردرد شدید و تاری دید یکی دیگر از خطرات حاملگی است. اگر تاری دید یا سردردتان پایدار است و به همراه علائم دیگری نظیر احساس درد در شکم، تورم اندام ها، سردرد و ... است می‌توان گفت که به احتمال زیاد به دیابت بارداری یا فشار خون ناشی از حاملگی مبتلا شده اید.

 • تب :

در دوران حاملگی بدن ضعیف می‌شود و در برابر میکروب های سرماخوردگی و آنفولانزا آسیب پذیر می‌گردد. به همین دلیل بهتر است تمامی خانم های باردار در سه ماه اول دوران حاملگی خود واکسن آنفولانزا تزریق نمایند.

اگر شما تب همراه با درد شدید دارید باید این مشکل را جدی بگیرید. اگر دمای بدن تان بالاتر از 38 درجه سانتی گراد است و تب تان بیشتر از 24 تا 36 ساعت طول کشیده است باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.


دوران حاملگی را چطور سپری کنیم

تصویر 3- دوران حاملگی

کاهش حرکت جنین :
حرکات جنین یکی از مهم ترین مراحل بارداری است که در طول هفته 17 یا 18 آغاز می‌شود. جنین بعد از گذشت 17 یا 18 هفته شروع به حرکت می‌کند. از هفته 17 به بعد بهتر است دو مرتبه در طول روز به مدت 5 دقیقه در مکانی آرام دراز بکشید. در طول این بازه زمانی بهتر است تعداد حرکات جنین در شکم را به ذهن تان بسپارید و تعداد حرکت های جنین را در مکانی مناسب علامت بزنید.
اگر حرکات جنین منظم باشد به شما این اطمینان را می‌دهیم که فرزندتان سالم است و همه چیز به خوبی پیش می‌رود. توجه داشته باشید که با ایجاد تغییرات در دما یا افت قند خون مادر حرکات جنین کاهش پیدا می‌کند. اگر احساس می‌کنید تعداد حرکات جنین کاهش پیدا کرده است می‌توانید خوراکی شیرین، یک لیوان آب یخ یا یک لیوان آب پرتقال میل کنید. در صورت کاهش حرکات و ضربان جنین بهتر است توسط پزشک یا ماما معاینه شوید.

ترشحات شدید واژن :
اگر ترشحات واژن شما از مقدار طبیعی بیشتر است و به آبریزش واژن مبتلا شده اید به احتمال زیاد دهانه رحم تان باز شده است و این امر می‌تواند موجب سقط جنین شود.
آبریزش و ترشحات شدید واژن یکی از خطرات حاملگی به شمار می‌رود. وجود این مشکل می‌تواند باعث مبتلا شدن مادر به عفونت شود همچنین زایمان زودرس نیز یکی دیگر از خطرات ناشی از ترشحات شدید واژن به شمار می‌رود.

عفونت ناحیه تناسلی :
در دوران حاملگی خطر ابتلا به عفونت ادرار و بیمارهای مقاربتی افزایش پیدا می‌کند. عفونت واژن خطرات زیاد را برای جنین ایجاد می‌کنند و مادر هر چه سریع تر باید نسبت به درمان عفونت اقدام کنید.

شایع ترین نشانه های بیماری های مقاربتی و عفونت ادرار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
-سوزش و تکرر ادرار
-افزایش ترشحات از واژن
-پنیری شدن ترشحات واژن
-احساس بوی بد در ناحیه واژن
-خروج ترشحات کف آلود از ناحیه تناسلی

 

دیابت دوران حاملگی :
یکی دیگر از خطرات حاملگی که در کمین خانم های باردار است دیابت دوران حاملگی است. دیابت بارداری به صورت همزمان سلامت جنین و مادر را تهدید می‌کند. قبل از اقدام به حاملگی بهتر است سطح قند خون تان را بررسی کنید.
عوامل زیر می‌توانند باعث مبتلا شدن مادر به دیابت دوران حاملگی شوند :
-سابقه دیابت در خانواده
-اضافه وزن قبل از بارداری
-داشتن سابقه سقط جنین

-بررسی کارهای ممنوعه در زمان بارداری
برای باردار شدن یک خانم باید مراحل بارداری را سپری کند. در صورتی که شما این مراحل را سپری کرده اید و در دوران حاملگی هستید باید مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید.
خانم های باردار در دوران حاملگی خود بهتر است از انجام کارهای ممنوعه در زمان بارداری خودداری نمایند. با خودداری از انجام کارهای ممنوعه در این دوران سلامت مادر و جنین تضمین می‌شود.
از مهم ترین کارهای ممنوعه در زمان بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
مصرف الکل
الکل به راحتی از جفت عبور می‌کند و می‌تواند آسیب های زیادی را از نظر فیزیکی و مغزی به جنین وارد کند. نوشیدن الکل در دوران حاملگی باعث ایجاد سندروم جنین الکلی می‌گردد که این نوع سندروم باعث ایجاد اختلالات رفتاری و عصبی در جنین می‌شود.
شایان ذکر است که نوشیدن الکل همچنین سبب وارد شدن آسیب های زیر به جنین می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت یکی از مهم ترین کارهای ممنوعه در دوران بارداری نوشیدن الکل است :
-بروز ناهنجاری جسمی در جنین
-ناتوانی ذهنی جنین
-مشکلات رفتاری
-رشد ناقص جنین

کشیدن سیگار و استعمال مواد مخدر :

یکی از مهم ترین کارهای ممنوعه در زمان بارداری استعمال مواد مخدر است. توصیه پزشکان به مادران باردار این است که ضمن ترک سیگار در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرند.


استعمال مواد مخدر برای مصرف کنندگان خطرناک است. آسیب های ناشی از استعمال مواد مخدر در دوران بارداری بیشتر است. در نتیجه استفاده از مواد مخدر یکی از کارهای ممنوعه در زمان بارداری به شمار می‌رود.

در صورتی که مادر باردار کشیدن سیگار و استعمال مواد مخدر را در دوران حاملگی ترک نکند ممکن است مشکلات زیر در دوران بارداری و دوران بعد از حاملگی برای وی و فرزندش ایجاد شوند :

در دوران حاملگی اگر مادر مواد مخدر استفاده کند جنین ممکن است مبتلا به NAS شود.
-زایمان زودرس مادر
-سقط شدن جنین
-جفت ممکن است دچار مشکلاتی شود.
-بروز ناهنجاری هایی که مادرزادی هستند.
-استفاده از مواد مخدر در دوران حاملگی خطر ناهنجاری های مادرزادی، زایمان زودرس و ... را به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهد.

مصرف برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی :

در دوران حاملگی از مصرف گیاهان دارویی و برخی از داروهای خاص پرهیز کنید. برخی از داروها باعث رساندن آسیب هایی جدی به نوزاد می‌شوند.

مصرف داروهای زیر در دوران بارداری ممنوع است :

مصرف داروهای ضد التهابی
مصرف ایبوپروفن
مصرف داروهای گیاهی
مصرف کردن برخی از داروهای مخصوص سرماخوردگی و آنفولانزا در 3 ماه اول دوران حاملگی ممنوع است.
مصرف برخی از داروهای مربوط به بیماری آکنه

 

استفاده از رنگ مو :

برای ساخت رنگ موهای شیمیایی از دوز بالای مواد شیمیایی استفاده می‌شود به همین دلیل بهتر است در دوران حاملگی از رنگ کردن موهایتان خودداری کنید. اگر تمایل دارید در این دوران از رنگ مو استفاده نمایید بهتر است رنگ کردن موهایتان را در سه ماهه دوم یا سوم انجام دهید.

 

استفاده از جکوزی، سونا و وان آب گرم :

استفاده از جکوزی، سونا و وان آب گرم باعث بالا رفتن دمای بدن در بارداری می‌شوند. در نتیجه بدن مادر با کم آبی شدید مواجه می‌شود و ممکن است مادر دچار گرمازدگی و ضعف شود. استفاده از جکوزی، سونا و وان آب گرم همچنین باعث افزایش وقوع ناهنجاری های مادرزادی در جنین می‌شود.

خودداری از انجام ورزش های خیلی سنگین و فعالیت بدنی شدید

پزشکان همواره به خانم ها توصیه می‌کنند که در دوران حاملگی باید از انجام فعالیت های ورزشی سنگین نظیر فوتبال، فوتسال و ... خودداری کنند. این فعالیت های ورزشی سنگین خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند.
در صورتی که تمایل دارید در دوران بارداری ورزش کنید می‌توانید سراغ ورزش های سبک نظیر پیاده روی، یوگا سبک و ... بروید.

 

یکی دیگر از کارهای ممنوعه در دوران بارداری بلند کردن اجسام سنگین است. بلند کردن اجسام با وزنی سنگین باعث ایجاد مشکلات زیر برای خانم های باردار می‌شوند :

-وزن کم نوزاد در زمان تولد
-فتق
-کشیدگی عضلات
-زایمان زودرس
-سقط کردن جنین

-خوردن برخی از غذاها

-خوردن برخی از غذاها باعث رسیدن آسیب به جفت و جنین می‌شوند. در نتیجه در دوران حاملگی بهتر است خانم ها از خوردن غذاهای زیر اجتناب نمایند :

-نوشیدن آب تصفیه نشده
-لبنیات محلی
-ماهی های اقیانوسی ( این نوع ماهی ها حاوی جیوه هستند.)
-خوردن گوشت خام، صدف، ماهی خام
-مصرف بیش از حد کافئین باعث رسیدن آسیب به جنین می‌شود.

-سم پاشی کردن :
در زمان بارداری هرگز از اسپری حشره کش حاوی سم استفاده نکنید. این نوع اسپری ها باعث رساندن آسیب جدی به زنان باردار و جنین می‌شوند.

تمیز کردن مکان حیوانات خانگی :
اگر شما در منزل تان حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه و ... را پرورش را می‌دهید از تمیز کردن مکان حیوانات در دورن بارداری خودداری کنید زیرا برخی از حیوانات به انگل آلوده هستند. در صورتی که مادر به انگل آلوده شود و انگل را به جنین انتقال دهد ممکن است جنین دچار مشکلات زیر شود :
-اختلالات مادرزادی نظیر کور شدن چشم و ...
-زایمان زودرس مادر
-مرگ چنین در شکم مادر
-سقط شدن جنین


ایستادن برای مدت طولانی :

برای انجام برخی از کارهای منزل ممکن است شما مجبور شوید به صورت طولانی مدت روی پاهایتان بایستید. توجه داشته باشید که در دوران حاملگی باید از انجام دادن این کارها خودداری کنید. در صورتی که مجبور هستید به صورت طولانی مدت بایستید بهتر است در زمان انجام دادن کارهایتان روی یک صندلی یا چهارپایه بایستید.

 

سخن پایانی :
همانطور که در این مطلب مطالعه کردید مراحل بارداری شامل موارد مختلفی است. شایان ذکر است که خانم های باردار در طول دوران حاملگی خود بهتر است توجه زیادی به سلامت بدن شان داشته باشند.

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, جنسی, برقراری رابطه جنسی و اهمیت رضایت جنسی زن و شوهر از رابطهبرقراری رابطه جنسی و اهمیت رضایت جنسی زن و شوهر از رابطهازدواج, رابطه جنسی, جنسی, توصیه های بهداشتی در رابطه زناشویی با بیان نکات مهمتوصیه های بهداشتی در رابطه زناشویی با بیان نکات مهمجنسی, همه چیز در مورد رابطه مقعدی، نزدیکی از پشتهمه چیز در مورد رابطه مقعدی، نزدیکی از پشتجنسی, خانم جذاب، زیبا و دلربای من! رازهای ناگفته خانم های جذابخانم جذاب، زیبا و دلربای من! رازهای ناگفته خانم های جذابجنسی, آشنایی با انواع آمیزش جنسی در روابط زناشوییآشنایی با انواع آمیزش جنسی در روابط زناشوییجنسی, سوالاتی در مورد نزدیکی، پرسش و پاسخ زناشوییسوالاتی در مورد نزدیکی، پرسش و پاسخ زناشوییعروس, عروسی, جنسی, ترفندهای جالب افزایش لذت جنسی در رابطه زناشوییترفندهای جالب افزایش لذت جنسی در رابطه زناشوییجنسی, عروس, چه مدل لباس هایی باعث تحریک مردان می‌شود؟چه مدل لباس هایی باعث تحریک مردان می‌شود؟عروس, عروسی, جنسی, آشنایی با ارگاسم و ارضای جنسی زنان ؛ نقاط حساس زنان را بشناسید!آشنایی با ارگاسم و ارضای جنسی زنان ؛ نقاط حساس زنان را بشناسید!جنسی, آشنایی با مکالمات زناشویی ؛ کلماتی که مردان را تحریک می‌کند !آشنایی با مکالمات زناشویی ؛ کلماتی که مردان را تحریک می‌کند !جنسی, اگر مرد شما یکی از این خصوصیات بد را داشت ؛ در رابطه با او تجدید نظر کنید!اگر مرد شما یکی از این خصوصیات بد را داشت ؛ در رابطه با او تجدید نظر کنید!ازدواج, جنسی, از کجا بفهمیم که مردی عاشقمان شده است؟! نشانه های مرد عاشق چیست؟از کجا بفهمیم که مردی عاشقمان شده است؟! نشانه های مرد عاشق چیست؟, ازدواج, جنسی, دلایل ترس از تعهد و ازدواج چیست؟دلایل ترس از تعهد و ازدواج چیست؟, ازدواج, جنسی, آموزش زناشویی مدرن ؛ زناشویی مدرن در چند خطآموزش زناشویی مدرن ؛ زناشویی مدرن در چند خط, جنسی, چه کار کنیم شوهرمان به حرفمان گوش کند؟!چه کار کنیم شوهرمان به حرفمان گوش کند؟!, ازدواج, جنسی,
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر