دوران نامزدی موفق را چگونه بسازیم؟ همه چیز در مورد نامزدی

header
Arooskoo Ads
یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۹۸
(1)
(0)
دوران نامزدی موفق را چگونه بسازیم؟ همه چیز در مورد نامزدی

دوران نامزدی موفق را بشناسیم...

دوران نامزدی موفق یکی از مهم ترین مراحل پیش از ازدواج و زیرِ یک سقف رفتن است؛ در واقع فاصله ی زمانیِ خواستگاری تا مراسم عقد را دوران نامزدی می‌نامند. یک دوران نامزدی موفق و درست باید همراه با دقت، وسواس و تمرکز بر شناختِ یکدیگر پایه گذاری شود. اگر دوران نامزدی موفق و درستی را بگذرانید، به خوبی به همه ی ابعاد یکدیگر حتی پنهان ترین ها توجه نمایید، سؤالاتِ درست، به جا و هدفمند بپرسید و به خوبی دوران نامزدی را کنترل کنید و پیش ببرید، بررسی ها و نتایجِ کافی برای شما ازدواجی آرام تر، آگاهانه تر، منطقی تر و درست تری خواهد ساخت. هرچند ازدواج مقوله ای پیچیده و عجیب است اما دوران نامزدی موفق می‌تواند آن را ساده تر، هوشمندانه تر و شیرین تر گرداند. دو انسان از دو خانواده ی مختلف با شیوه هایِ متفاوتِ رشدُ تربیت، تجربه‌‌‌‌های مختلف و ویژگی‌‌‌‌های خاص در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا یک عمر در شادی و غم هایِ یکدیگر شریک باشند و در کنار هم به رشد، تکامل، تعادل و پیشرفت برسند؛ ساختن تعامل و رابطه ای درست و زیبا نیاز به آگاهی از رفتارهایِ یکدیگر، شناختِ کافی و انتخابی درست و همه جانبه دارد. اگر یک دوران نامزدی موفق، اصولی و حساب شده را طی کنید، بسیاری از گره ها برای شما باز خواهند شد و به انتخاب و ازدواجتان مطمئن تر خواهید گشت.
 

در دوران نامزدی چگونه رفتار کنیم تا دوران نامزدی موفق را بسازیم؟

باید بدانیم دوران نامزدی موفق چگونه شکل می‌گیرد و ما باید چطور رفتار کنیم تا دوران نامزدی موفق و پرباری بسازیم. بعد از توافقاتِ اولیه ی خانواده ها و دخترُ پسر، دوران نامزدی آغاز می‌شود و با رفت و آمد‌‌‌‌های بیشتر، وقت گذرانی‌هایِ دو نفره، حضور در مهمانی ها و دورهمی هایِ خانوادگی و... شناخت هایِ دختر و پسر از یکدیگر و از خانواده‌‌‌‌های هم بیشتر و بیشتر می‌گردد. در این دوران برای ساختن دوران نامزدی موفق به موارد زیر توجه نمایید تا جواب خود را از اینکه دوران نامزدی چه کنیم، بگیرید :

 

1) بهانه تراشی و توجیه را کنار بگذارید تا دوران نامزدی موفق را بسازید:

کوچکترین رفتارهایی را که باب میلتان نیست و احساس بدی نسبت به‌ آنها دارید را بررسی کنید. هیچگاه با تصورات واهی نظیر اینکه (این رفتار بعد از ازدواج درست می‌شود)، (بعد از ازدواج همه چیز حل می‌شود)، ( بعد از ازدواج این مورد را خودم حل می‌کنم) و... نسبت به آلارم هایِ ذهنیتان سهل انگاری و بی توجهی نکنید.. زیرا ازدواج معجزه نیست، انسان ها یک شبه تغییر نخواهند کرد، هیچ رفتارِ عجیب در طرف مقابل را به آینده نسپارید تا دوران نامزدی موفق و درستی داشته باشید...

 

2) برای داشتن دوران نامزدی موفق، ایده آل گراییِ مخرب را کنار بگذارید:

برای داشتن به دوران نامزدی موفق، منطقی و واقع بینانه فکر کنید، همه‌ ی ما انسان هایی خاکستری هستیم و مجموعه ای از خوبُ بدها و عیبُ حسن‌ها می‌باشیم... عشق، دوست داشتنِ یکدیگر با تمام خوبی ها و بدی هاست؛ پس هیچگاه به این فکر نکنید که بعد از ازدواج طرف مقابل را تغییر می‌دهید و از او انسانی می‌سازید که دوست دارید؛ به جایِ این طرز تفکر، همین انسانی که مقابل شماست را خوب ببینید؛ بشناسید؛ به افکار، کلمات و رفتارهایش موشکافانه دقت کنید و بدانید او را باید با تمام عیب ها و خوبی هایش بپذیرید...

 

3) گفتگو از مهم ترین نشانه‌‌‌‌های بلوغ است:

برای داشتن دوران نامزدی موفق هرچه بیشتر و بیشتر با یکدیگر صحبت کنید؛ کلمات نیرویی دارند که ما را به هم وصل می‌کنند؛ هنر گفتگو و شنیدن صمیمیت و شناختِ شما را افزایش خواهد داد. آموختنِ گفتگویِ سالم کلیدِ حلِ بسیاری از اختلافات است؛ آن را از دوران نامزدی بیاموزید.

 

4) در دوران نامزدی موفق، مسئولانه رفتار کردن را بیاموزید:

در دوران نامزدی زمینه ی لازم برای جدا شدن از خانواده ها و استقلال فراهم می‌شود؛ باید بتوانید فکر و ذهنیت خود را جمع و متمرکز نمایید و استقلال را مزه مزه کنید؛ از این پس با حفظِ احترامِ خانواده ها، قرار است اولویتِ اول شما همسرتان شود و بعد ازدواج، شادی و نظراتِ او بر شادی و نظرِ هرکس دیگر ارجح خواهد بود.

 

5) دوران نامزدی موفق، تعارضات را آشکار می‌کند:

بسیار گفتگو کنید و یکدیگر را در خلوت و دورهمی ها ملاقات کنید، قرارها و دیدارهایِ زیادی تدارک ببینید و با وسواسُ تمرکز نامزدِ خود را بررسی کنید. در این دیدارها آنچه پنهان شده، آشکار می‌گردد و لایه‌‌‌‌های عمیقِ شخصیتی به بروز می‌رسد؛ به‌ آنها توجه کافی داشته باشید.

 

6) در دوران نامزدی موفق، به این باور برسید که عشق کافی نیست:

مراقب باشید اگر سرشار از عشق هستید، قلبتان صورتی و براق است و همه ی وجودتان طرف مقابل را می‌خواهد؛ این عشق کورتان نکند!! هرچند عشق درمان دردهاست اما کافی نیست. عشق در شما یا نامزدتان باید با حس هایِ وفاداری، تعهد، مسئولیت پذیری، درک، پذیرش همه جانبه، همراهی در سختی ها، احترام، حمایت و... همراه باشد وگرنه عشق هایِ آتشین دوران نامزدی بعد از ازدواج خیلی زود سرد و رنگ باخته می‌شوند.

 

7) برای ساختنِ دوران نامزدی موفق، گوش به زنگ خطرات باشید:

نامزدمان نیز مانند خود شما انسان است، عیب‌هایی دارد و جایزالخطاست.. اما گوش به زنگِ خطراتی چون: اعتیاد، خیانت، روابطِ جنسیِ نامتعارف، رفتار‌‌‌‌های آسیب رسان و.... باشید و با امیدِ ترک در آینده، اصلاح بعد ازدواج و... خود را در دامانِ ازدواجی پر تنش نیندازید.

 

8) دوران نامزدی موفق، میزانِ بلوغ را در طرف مقابل محک می‌زند:

چاره ی حل اختلافات، تکنیک‌‌‌‌های گفتگو، فکر کردن، فرصت اشتباه دادن، کنترلِ خود، آرام کردن خشم پیش از واکنش، از خود گذشتگی ،کمک گرفتن از روانشناس و... است. حرف زدن، پنهان نکردن غصه‌‌‌‌های کوچک و رو راست بودن در اغلب موارد پاسخگو است.. اگر خود شما یا نامزدتان به جای این رفتارهایِ بالغانه به غر زدن، قهر کردن، پیش داوری، برچسب زدن به دیگری، قضاوت، تحقیر، سرزنش، سرکوفت و... روی می‌آورید، بلوغِ کافی برای گذر از دوران نامزدی و وارد شدن به مرحله‌ی مهم ازدواج را ندارید..

 

9) دفترچه ی دوران نامزدی موفق خود را بسازید:

از رفتارهایِ طرف مقابل، گفتگوها، نظراتِ مشترک و مخالف، بررسی ها، نتایج، شباهت ها و تفاوت هایتان و هرآنچه در دوران نامزدی دست گیرتان شده و آموخته اید، دفترچه‌ای بسازید؛ یادداشت هایتان هم در انتخاب نهایی و هم در ازدواج به کمک شما خواهند آمد.

 

10) برای داشتن دوران نامزدی موفق، خودتان باشید:

این یکی از مهم ترین مسائل در دوران نامزدی است؛ افراد در دوران نامزدی خودشان را زیر پا می‌گذارند، مخفی می‌کنند و کسِ دیگری می‌شوند تا شیرین، دوست داشتنی، آرام، زیبا و خواستنی شوند!! اما بدانید آنچه در دوران نامزدی به اشتباه می‌سازید خیلی زود در ازدواج خواهد شکست و آنچه از خشم، حسرت، غم، ویژگی‌‌‌‌های نامطلوب و... که دارید و پنهان می‌کنید به زودی زیر یک سقف آشکار خواهد شد؛ ماه همیشه پشت ابر نمی‌ماند!! پس در دوران نامزدی با صداقتِ کامل خودتان باشید، اجازه دهید طرف مقابل خودِ واقعیتان را ببیند و انتخاب کند نه یک موجودِ ساختگی را.. هویت و اصالت خود را حفظ نمایید.

 

11) در دوران نامزدی موفق، باید قدم‌‌‌‌های درست بردارید:

برای ایجاد دوران نامزدی موفق باید به خوبی بدانید که چه چیزهایی را بگویید و چه چیزهایی را پنهان نگاه دارید، باید بدانید کدام رازهایتان را علنی کنید و کدام را در دل نگاه دارید. باید با صداقتِ کامل اما هوشمندانه رفتار نمایید.. آنچه بازگو کردنش تأثیری در ازدواجِ شما و انتخابِ طرف مقابل ندارد، بهتر است گفته نشود.. اگر در این موارد سردرگم هستید حتما با یک مشاور مشورت نمایید.

 

12) بیش از حد در گذشته ی نامزدتان پرسه نزنید تا دوران نامزدی موفق ساخته شود:

لحظه ی حال را درست بسازید و درباره ی آینده و اهدافِ پیش رو بیشتر گفتگو نمایید.. صحبت کردن بیش از حد درباره ی گذشته ی افراد‌ آنها را کلافه، خسته و بی اعتماد می‌کند و فضایی سنگینُ بدبینانه می‌سازد که در آن نمی‌توانید با امنیت و آرامش به بررسیِ رفتارها و ویژگی هایِ طرف مقابلتان بپردازید.

 

در دوران نامزدی چه سؤالاتی بپرسیم تا دوران نامزدی موفق رقم بخورد؟

هرچند تنها با سؤالات نمی‌توانیم یک دوران نامزدی موفق را بسازیم اما سؤالاتِ درست، راه گفتگوهایِ هدفمند را باز و هموار می‌کنند و گفتگوها چراغ هایِ بسیاری را برای ما روشن خواهند کرد تا دوران نامزدی موفق و روشنی خلق شود... حتی سؤالاتِ ساده و پیش پا افتاده ای مانند: رنگ، غذا، نوشیدنی، نوعِ لباس، سفرِ مورد علاقه و سایرِ علایقُ مسائل ظاهری را از یکدیگر بپرسید تا هم صمیمیتتان بیشتر شود و هم زمانی که می‌خواهید یکدیگر را با هدیه و... شاد کنید، جزئیات را بدانید. مهم ترین سؤالات اما کمی عمقی تر هستند، سوال درباره ی اهدافِ مهم، آرزوها، نوعِ رفتار در بحران، راه‌‌‌‌های شاد شدن، میزانِ نیاز به خلوت کردن با خود، چگونگیِ کنترل و مدیریت خود و زندگی، هدف از ازدواج و... حتی می‌توانید سوالاتِ خود را به دو دسته یِ سوالاتِ احساسی نظیر: نوع و جنسِ حستان به یکدیگر، دلیلِ عشقتان به هم، دلتنگی ها و... و سولات عقلانی نظیر: نوع رفتار با خانواده، میزانِ همراهی در مشکلات، اعتقادات، مواردِ خطِ قرمزِ درونی، رفتار در خشم و... تقسیم کنید. برای جذابیت بخشیدن به جلساتِ گفتگو و پرسمانِ خود در دوران نامزدی و خلقِ دوران نامزدی موفق و شیرین می‌توانید سؤالاتِ خاص و سرگرم کننده با چاشنیِ طنز و شیطنت را نیز بپرسید، نظیر: من چقدر خوشحالت می‌کنم؟ کدام بخش ظاهرم را بیشتر دوست می‌داری؟ اسمِ من را که روی گوشی خود می‌بینی، چه در قالب تماس و چه پیام، چه حسی به تو دست می‌دهد؟ برای شاد کردنِ من حاضر هستی چه کارهایی انجام بدهی؟ ابعادِ مختلفِ من را با کلماتِ متنوع توصیف کن؟ و... درباره ی زبانِ عشق یکدیگر سؤال کنید، هرکس به نوعی احساس و دوست داشتنِ خود را نشان می‌دهد، از نوعِ عشق ورزیِ یکدیگر آگاه شوید.. سؤالاتی از قبیل: بزرگترین عیب ها و حسن هایت از دیدِ خودت چیست؟ وقتی غمگینی چه می‌کنی و انتظار داری عزیزانت چطور تو را آرام کنند؟ آیا زمان و مدیریت آن برای تو اهمیت دارد؟ نیز بسیار راه گشا خواهند بود... درباره ی فرزند، تعداد فرزندان، نوعِ پدری و مادری کردن نیز از یکدیگر بپرسید زیرا موارد بسیار مهمی می‌باشند. به هرحال انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند.. براساسِ آنچه برایتان مهم است و در اولویت قرار دارد، سؤالات را طراحی کنید، بنویسید و در هر جلسه به اندازه و تا جایی که خسته نشده‌اید از یکدیگر بپرسید و جواب ها را یادداشت کرده و به خوبی بررسی نمایید تا با ایجادِ دوران نامزدی موفق و اصولی، ازدواجی امن تر بسازید.
   

دوران نامزدی موفق شما را به ازدواجی درست می‌رساند...

برای داشتن دوران نامزدی موفق، از مشاور کمک بگیرید.. تک نفره و دونفره به مشاورانِ باتجربه و ماهر مراجعه نمایید؛ تنها و در حضورِ یکدیگر صحبت کنید، از ترس ها، باورها و مسائل مهم و کلیدیِ درونتان بگویید، برایِ شناختن عمیق ترین لایه هایِ شخصیتی یکدیگر قدم بردارید و در همه ی اینها از مشاوری کاربلد و دلسوز کمک بگیرید. کتاب هایِ هدفمند، مرتبط با روابطِ زناشویی و با موضوعِ روابط، عشق، ازدواج و... را مطالعه نمایید و هرچه بیشتر دیدِ خود را نسبت به ازدواج آگاهانه تر کنید. کتاب هایی نظیر: (یک عاشقانه ی آرام از نادر ابراهیمی)، (نامه‌‌‌‌‌های شاملو به آیدا)، ( اشتباهات یک زن)، (چهل نامه ی عاشقانه به همسرم)، ( پنج زبان عشق) و... را بخوانید و به تفاوت‌‌‌‌های روانشناختیِ مرد و زن آگاه شوید تا دوران نامزدی موفق، پربار و سرشار از دانش و آگاهی را برای ساختنِ ازدواجی اصولی تر بسازید. اگر دوران نامزدی موفق و درستی را می‌گذرانید پس باید به تفاوت هایِ یکدیگر آگاه شده باشد، حال باید ببینید کدام یک از این تفاوت ها را می‌توانید نادیده بگیرید و کدام یک برایتان مهم است؛ برای مثال شما به فیلم علاقه دارید و نامزدتان به کتاب.. به این شکل شما با کتاب و نامزدتان با فیلم آشناتر میشود و این تفاوت، نتایجی عالی برای پیشرفت هر دو نفر شما به همراه خواهد داشت. دوران نامزدی موفق و سالم، انتخابی عاقلانه و متعهدانه و ازدواجی رها و درست را به بار خواهد نشاند که در آن افراد نه تنها به توسعه ی فردی خود بلکه به رشدِ طرف مقابل نیز کمک می‌کنند. دوران نامزدی موفق، مثل یک دوران بارداری است که اگر درست، آرام و همراه با پزشکی آگاه بگذرد، نتیجه اش فرزندی سالم می‌شود که در مرحله ی ازدواج به رشد، پرورش، تربیت و بلوغِ خود ادامه خواهد داد. دوران نامزدی موفق، دوران ازدواج موفق و شادی را خواهد ساخت پس نسبت به آن با توجهِ کامل عمل نمایید...

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
ملکه شب رویاهایتان شوید...ملکه شب رویاهایتان شوید...زیبایی عروس, ازدواج, عروس, چک لیست و برنامه ریزی ساده عروسیچک لیست و برنامه ریزی ساده عروسیازدواج, روش‌‌‌‌های موفق خواستگاری و ازدواجروش‌‌‌‌های موفق خواستگاری و ازدواجازدواج, راهنمای انتخاب حلقه‌‌‌‌های عروسیراهنمای انتخاب حلقه‌‌‌‌های عروسیازدواج, راهنمای برنامه ریزی عروسیراهنمای برنامه ریزی عروسیازدواج, سفره عقـد ایـرانیسفره عقـد ایـرانیازدواج, همه چیز در مورد مراسم عروسیهمه چیز در مورد مراسم عروسیپذیرایی عروسی, ازدواج, راز‌‌‌‌های ازدواج موفق برای خانم ها و آقایانراز‌‌‌‌های ازدواج موفق برای خانم ها و آقایانازدواج, چک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادچک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, لباس عروس, راز‌‌‌‌های طلایی خوشبختی در زندگی مشترک که نوعروسان باید بدانندراز‌‌‌‌های طلایی خوشبختی در زندگی مشترک که نوعروسان باید بدانندازدواج, شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, جنسی, برقراری رابطه جنسی و اهمیت رضایت جنسی زن و شوهر از رابطهبرقراری رابطه جنسی و اهمیت رضایت جنسی زن و شوهر از رابطهازدواج, رابطه جنسی, جنسی, در مورد مراحل و مراسم‌‌‌‌های قبل و بعد از مراسم عروسی در ایراندر مورد مراحل و مراسم‌‌‌‌های قبل و بعد از مراسم عروسی در ایرانازدواج, تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, هر آنچه که برای لیست خرید مراسم عقد احتیاج داریم!هر آنچه که برای لیست خرید مراسم عقد احتیاج داریم!ازدواج, عروس, بلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برونبلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برونآرایش عروس, تشریفات عروسی, مراسم عروسی, لباس عروس, ازدواج, پاتختی ؛ مراسمی مهم برای عروس خانم هاپاتختی ؛ مراسمی مهم برای عروس خانم هامراسم عروسی, آرایش عروس, تشریفات عروسی, لباس عروس, ازدواج,
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر