سفره عقـد ایـرانی

header
Arooskoo Ads
پنج شنبه دوم آذر ۹۶
(4)
(0)
سفره عقـد ایـرانی

سفره‌ی عقد ایرانی

همانطور که می‌دانید و دیده‌اید از زمان‌های قدیم برای مراسم عقد و ازدواج عروس و داماد برایشان به رسم سنت ایرانی، سفره‌ی عقد تدارک می‌دیدند. همانطور که سفره هفت سین عید برای خودش آداب و رسومی به همراه دارد، سفره عقد عروس و داماد نیز از این مقوله مستثنی نیست و تزئینات سفره عقد از قوانین معینی برخوردار است. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با سفره عقد ایرانی مطالب مفیدی را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.
 


سفره عقد ایرانی

سفره عقد، مهمترین و اولین ارکان ازدواج دو زوج است که شامل، یک پارچه سفید، آینه و شمعدان، قرآن، شاخه نبات، نان و پنیر و سبزی، عسل، تخم مرغ، گل، حلقه‌های عروس و داماد، گردو، بادام، فندق، اسپند و کله قند است که وجودشان در سفره‌ی عقد الزامی است. از آنجایی که سفره عقد یکی از سنت‌های اصیل ایرانی است، هر یک از اجزای آن نیز برای خودش حکم یک نماد و سمبلی از شادی و آرزوی سعادت، عشق، محبت، سلامتی و داشتن یک عمر زندگی خوب و شیرین را دارد، به همین دلیل از قدیم و ندیم به این رسم با شکوه احترام ویژه‌ای گذاشته شده است.

سفره عقد ایرانی، رسوم و تزئینات سفره عقد و عروسی


تزئینات سفره عقد

در ایران، سفره عقد غالبا با شش ظرفی که از بادام و فندق و گردو است در کنار دو شمع بزرگ و زیبا که در دو طرف آیینه‎‌ی عروس قرار می‌گیرد، تزیین می‌شود که هرکدام یک نماد منحصر به فرد برای شادی و عشق و حرارت بیشتر میان عروس و داماد است. به عنوان مثال برخی از افراد، بر این اعتقاد هستند که درخت گردو از جمله درخت هایی با طول عمر بالا است، از این رو، وجود گردو در سفره عقد، سمبل طول عمر برای عروس و داماد است. همچنین آینه و شمعدان و قران نیز از اولین‌های خرید در هنگام ازدواج است که آیینه را در بالای سفره‌ی عقد قرار می‌دهند و به همین ترتیب ابتدا آیینه و سپس قرآن باید مقابل عروس و داماد باشد با با دیدن هم درون آیینه، یکرنگی و صداقت را به هم هدیه دهند و شمع‌های روشن بیانگر عشق در این پیوند با عظمت است و همچنین قرآنی که مقابل عروس و داماد می‌گذارند، نمادی ویژه برای حضور خداوند یکتاست که آن عقد و ازدواج را تایید کرده است از این رو هر یک از اجزایی که بر روی سفره عقد می‌گذارند، نمادی از آرزوهای بزرگ و خوب برای عروس و داماد است. گل و گل ارایی سفره عقد یکی از زیباترین بخش های تزئین سفره عقد است که در کنار نماد شادی، حس زیبایی و شور و نشاط را به دیگران القا می‌کند. در هنگام تزئین سکه نیز دقت به خرج دهید و سکه‌هایی با رنگ طلایی را انتخاب و خریداری کنید، همانطور که سکه نماد برکت و رزق و روزی فراوان است، وجود آن بر روی سفره عقد ضروری است. عسل و حلقه هم دو مورد مهم است که هنگامیکه خطبه ی عقد خوانده شد، عروس و داماد هرکدام بایستی حلقه طرف مقابل را در دستش بیندازد و بعد نوبت جام عسل است که برخی از مردم اعتقاد دارند خوردن عسل، شیرینی و شادی را به زندگی این زوج خوشبخت می‌بخشد.

سخن پایانی

امروزه همه چیز از آن سادگی و شکل سنتی بودن خودش کم و بیش به سمت تجملات و مراسم پر زرق و برق رفته است و افراد به اولین چیزی که فکر می‌کنند چگونگی برگزاری مراسم عقد است. در حالیکه همیشه سادگی، سبک و سیاق خاص خودش را داشته و با هزینه های کم و محدود هم می‌شود مراسم باشکوهی را برگزار کرد. برای تزئین سفره‌ی عقد نیز قبل از هر اقدامی، به این موضوع بیندیشید که دلتان می‌خواهد سبک سفره عقد شما سنتی باشد و یا مدرن، چرا که هرکدام، از اجزایی با جنس‌های متفاوت تشکیل شده‌اند. به عنوان مثال اگر سبک سنتی بخواهید بایستی از پارچه‌هایی از جنس ترمه و ظروف سفالی استفاده کنید، درحالیکه در تزئین سفره عقد به سبک مدرن، از پارچه‌های توری و ظروف کریستال استفاده می‌شود. در واقع سفره‌های عقد طبق نظر عروس و داماد و با شیوه های متفاوتی انجام می‌شود که هرکدام سبک و سیاق زیبای خودشان را دارند که در این میان، نوع سبک سفره و بودجه عروس و داماد از اهمیت بسیاری برخوردار است.مطالب پیشنهادی

روش های موفق خواستگاری و ازدواج

صفر تا صد هزینه های عروسی و لیست خدمات
linkedinyoutwitertelegramgoogleaparatinstagram
مرتبط با این بخش
ملکه شب رویاهایتان شوید...ملکه شب رویاهایتان شوید...زیبایی عروس, ازدواج, عروس, چک لیست و برنامه ریزی ساده عروسیچک لیست و برنامه ریزی ساده عروسیازدواج, روش های موفق خواستگاری و ازدواجروش های موفق خواستگاری و ازدواجازدواج, راهنمای انتخاب حلقه های عروسیراهنمای انتخاب حلقه های عروسیازدواج, راهنمای برنامه ریزی عروسیراهنمای برنامه ریزی عروسیازدواج, همه چیز در مورد مراسم عروسیهمه چیز در مورد مراسم عروسیپذیرایی عروسی, ازدواج, رازهای ازدواج موفق برای خانم ها و آقایانرازهای ازدواج موفق برای خانم ها و آقایانازدواج, چک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادچک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, لباس عروس, رازهای طلایی خوشبختی در زندگی مشترک که نوعروسان باید بدانندرازهای طلایی خوشبختی در زندگی مشترک که نوعروسان باید بدانندازدواج, شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, جنسی, برقراری رابطه جنسی و اهمیت رضایت جنسی زن و شوهر از رابطهبرقراری رابطه جنسی و اهمیت رضایت جنسی زن و شوهر از رابطهازدواج, رابطه جنسی, جنسی, در مورد مراحل و مراسم های قبل و بعد از مراسم عروسی در ایراندر مورد مراحل و مراسم های قبل و بعد از مراسم عروسی در ایرانازدواج, تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, هر آنچه که برای لیست خرید مراسم عقد احتیاج داریم!هر آنچه که برای لیست خرید مراسم عقد احتیاج داریم!ازدواج, عروس, بلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برونبلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برونآرایش عروس, تشریفات عروسی, مراسم عروسی, لباس عروس, ازدواج, پاتختی ؛ مراسمی مهم برای عروس خانم هاپاتختی ؛ مراسمی مهم برای عروس خانم هامراسم عروسی, آرایش عروس, تشریفات عروسی, لباس عروس, ازدواج, دوران نامزدی موفق را چگونه بسازیم؟ همه چیز در مورد نامزدیدوران نامزدی موفق را چگونه بسازیم؟ همه چیز در مورد نامزدیازدواج,
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر