هر آنچه که برای لیست خرید مراسم عقد احتیاج داریم!

header
Arooskoo Ads
پنج شنبه دوم خرداد ۹۸
(2)
(1)
هر آنچه که برای لیست خرید مراسم عقد احتیاج داریم!

لیست خرید مراسم عقد:

لیست خرید مراسم عقد شاید جزء اولین، شیرین ترین و یا حتی سخت ترین لیست های زندگی مشترک باشد! اگر در حال خواندن این مطلب هستید حتما در شرف شروع یک فصل جدید از زندگی خود قرار دارید، ابتدا باید به خاطر این اتفاق خوب به شما خوانندگان عزیز تبریک عرض کنم و آرزوی بهترین ها را برایتان دارم و اشاره به این موضوع اشاره کنم که شما در بهترین سایت عروسی فارسی یعنی سایت عروسکو حضور دارید پس با ما همراه باشید تا بتوانیم هر آنچه برای لیست خرید مراسم عقد نیاز داریم را با هم مرور کنیم و برای داشتن یک مراسم کامل و بی نقص بهتر برنامه ریزی کنیم. خرید مراسم عقد بویژه انداختن سفره عقد ایرانی و همینطور مراسم عروسی برای هر زوجی بسیار لذت بخش است اما گاهی اوقات هر دختر و پسری برای خرید مراسم عقد یا عروسی دچار سردرگمی می‌شود این سردرگمی ناشی از وجود رسم و رسومات پیچیده در فرهنگ هر خانواده است. از دیر باز در فرهنگ ما خرید اقلام و ملزومات عقد جزئی از مراسم زیبای ازدواج بوده است و هر خانواده ای برای هرچه زیباتر برگزار کردن این مراسم لیست خرید مراسم عقد تدارک می‌دیدند.

در گذشته عروس و داماد ها صرفا اقلامی را خریداری می‌کردند که مورد نیاز بود مثلا خرید لباس نو شاید سالی یک بار آن هم در ابتدای سال نو انجام می‌گرفت بنابراین اقلام خریداری شده در مراسم عقد هم بسیار ساده و حتی لوازم آرایش فقط برای نو عروسان خریداری می‌شد اما امروزه با تغییر سبک زندگی و بالاتر رفتن رفاه عمومی مردم لیست خرید مراسم عقد نیز دچار تغییر و تحول اساسی شده است. نیاز جوانان به داشتن اقلام و وسایل بیشتر، به فراموشی سپردن سنت ها و رسومات گذشتگان، خرید لوازم جدید به جای لوازمی که در گذشته خریداری میشد، الگو گرفتن از سبک زندگی غرب، حضور بیشتر و فعالتر دختران در جامعه، همه این موارد موجب تغییر مراسم ازدواج امروز نسبت گذشته شده است.
مثلا می‌توان در لیست خرید مراسم عقد اقلامی را نام برد که مورد نیاز بیشتر عروس خانوم ها نیست اما چون این خرید ها جزئی از رسوم گذشته است و بیشتر خانواده ها تاکید بر اجرای این رسوم دارند بنابراین ما تصمیم گرفتیم لیست خرید مراسم عقد را تهیه کنیم تا زوج های جوان برای تهیه آن دچار سردرگمی نشوند.

اما وجود لیست خرید مراسم عقد دلیل بر خریداری تمامی اقلام نیست این بستگی به توان مالی، سبک زندگی و فرهنگ و آداب و رسوم زوجین دارد. بالا بردن هزینه های این مراسمات دلیل بر خوشبختی طرفین نیست تفاهم دو جانبه از مهمترین اصل های پایه ای یک زندگی مشترک موفق است. این مراسمات صرفا جهت به اشتراک گذاشتن شادی بین خانواده، دوستان و نزدیکان است.
لیست خرید مراسم عقد از قرار زیر است:
در لیست خرید مراسم عقد اقلامی وجود دارد که برعهده ی عروس و داماد است یعنی یک سری از لوازم عقد را عروس و یک سری از لوازم عقد را داماد خریداری می‌کند.

لیست خرید مراسم عقد مورد نیاز که آقا داماد باید خریداری کند:

 1. قرآن و چادر و جانماز
 2. سرویس طلا
 3. حلقه
 4. آینه و شمعدان
 5. ساعت
 6. لوازم آرایشی (این لوازم هر لوازمی می‌تواند باشد)
 7. لباس عقد و لباس نامزدی
 8. لباس مجلسی یا پارچه
 9. مانتو و روسری
 10. کفش و کیف
 11. چادر مشکی و چادر مجلسی
 12. عطر و ادکلن
 13. لباس خواب و لباس زیر
 14. لوازم برقی مورد نیاز شامل سشوار و...
 15. حوله حمام
 16. چمدان
 17. لیست خرید مراسم عقد مورد نیاز که عروس خانوم باید خریداری کند:
 18. جانماز
 19. پیراهن
 20. کمربند و کیف
 21. کت و شلوار
 22. کفش
 23. حلقه
 24. ساعت
 25. ریش تراش (ست اصلاح و لوازم جانبی، برس و شانه)
 26. لباس خواب و لباس زیر
 27. حوله و لوازم حمام
 28. چمدان

اما چیزی که در لیست خرید مراسم عقد خیلی مهم است سفره عقد است لوازمی که در سفره عقد قرار می‌گیرد هر یک نماد خاص خود را دارد که این موارد از ایران باستان به جای مانده است .
سفره عقد معمولا یک پارچه سفید با طرح ترمه است که تمامی اقلام و لوازم درون سفره چیده می‌شود.
درون سفره اول از همه قرآن کریم قرار می‌گیرد که نشانه اهمیت این وصلت و سنت پیامبر و کلام خداوند است.
بعد از قرآن کریم چیزی که بیشتر اهمیت دارد وجود جانماز است که نشان از پایبند بودن عروس و داماد به اصول و اخلاق دینی است.
معمولا یک شاخه نبات در درون سفره قرار می‌گیرد که نشان از شیرینی زندگی و شروع یک زندگی شیرین است.
آینه بخت معمولا روبروی عروس و داماد قرار می‌گیرد در حین خواندن خطبه عقد معمولا عروس و داماد علاوه بر خواندن قرآن درون آینه به یکدیگر نگاه می‌کنند تا مثل آینه دلهایشان صاف و زلال باشد.
دو شمعدان در آیین مراسم عقد باستان که مظهر و نشانه هایی از آیین زرتشت است نشان از سرباز هایی است که از عروس و داماد محافظت می‌کنند.
سینی به نام سینی عاطل و باطل وجود دارد همانطور که از نام آن پیداست این سینی جهت دور کردن چشم شیطان و محافظت از عروس و داماد است، وجود نمک و کندر جهت دور کردن چشم شیطان، رازیانه،برنج، سبزی خوردن، هفت دانه و ادویه، چای و خشخاش از لوازمی است که درون این سینی قرار می‌گیرد.
برنج نیز همانند گندم نشان برکت است که درون سفره قرار می‌گیرد.
وجود نان سنگک در سفره نشان از برکت است که معمولا همراه با پنیر است که نشان از رزق و روزی است که وجود سبزی همراه با آن نشان دهنده سرسبزی و سلامتی است.
وجود انار یا سیب در سفره عقد به دلیل نشان دادن تمام موهبت های الهی است.
تعداد تخم مرغ در سفره عقد هیچ محدودیتی ندارد بسته به سلیقه افراد نوع تزئین و تعداد آن متفاوت است که تخم مرغ نماد تولید نسل و بقاء است.برای تزیین تخم مرغ معمولا از رنگ چسباندن پولک، کشیدن نقاشی، چسباندن گل و وسایل تزئینی دیگر استفاده می‌کنند.
بادام در سفره عقد نشان نوه است معمولا در قدیم برای نوه دار شدن درون سفره عقد از بادام استفاده می‌کردند.

فندق نماد و نشان متنوع بودن خوراکی های الهی است و باور و اعتقاد مردم بر این است که هر یک از این خوراکی ها نباید باز باشد زیرا باعث جدایی زوجین می‌شود.
درخت گردو عمر طولانی دارد و گردو در سفره عقد نماد و نشان افزایش طول عمر است.
وجود گلاب و گلاب پاس صرفا جهت عطر و رایحه خوش آن است.
منقل آتش جهت دور نگه داشتن چشم بد از عروس و داماد است.
وجود سکه در سفره عقد نماد افزایش رزق و روزی عروس و داماد است.
وجود اسپند جهت دور کردن چشم بد و حسود از نو عروس و آقا داماد است.
سوزن و نخ ابریشم در مراسم عقد اینگونه است که سوزنی را از نخ ابریشم هفت رنگ نخ می‌کنند و یکی از افراد فامیل که در زندگی خوشبخت است بالای سر عروس داماد شروع به دوختن پارچه مورد نظر می‌کند که قلب و عروس و داماد به یکدیگر دوخته شود و مهر و محبت آنها جاودانه باشد.
معمولا دو کله قند کوچک بالای سر عروس داماد می‌سابند که نشان از باریدن شادی و شیرینی در زندگی عروس و داماد است.
خوردن عسل در این مراسم نشان از شیرین کام بودن در زندگی است.
در ضمن وجود نقل و انواع شیرینی در سفره عقد نشان از شروع زندگی شیرین است.


معمولا کادوهایی از طرف بستگان عروس و داماد به آنها داده می‌شود و عروس و داماد در مقابل این کادو ها گیفت یا یادبودی که تاریخ عقد روی آن درج شده است برای یادگاری به مهمان ها هدیه می‌دهند.

در خانواده های ایرانی معمولا دو نوع مراسم عقد وجود دارد یک مراسم عقدی که در خانه برگزار می‌شود و معمولا توان مالی بیشتری مورد نیاز است و یک مراسمی که در محضر برگزار می‌شود و حالت رسمی دارد و از لحاظ مالی مقرون به صرفه است معمولا افرادی که در محضر عقد را برگزار میکنند مهمان های درجه یک را دعوت می‌کنند و عقد بیشتر حالت رسمی و خصوصی دارد ولی عقدی که در خانه برگزار می‌شود مهمان های بیشتری دعوت می‌شود اغلب برای دعوت مهمان ها کارت دعوت تدارک می‌بینند و در ساعتی مشخص جشن عقد برگزار می‌شود و تعداد مهمان ها بیشتر از مراسم عقد در محضر است و جشن با پایکوبی و میوه و شیرینی همراه است.

لیست خرید مراسم عقد درون خانه با لیست خرید مراسم عقد محضری کمی متفاوت است اقلامی که در لیست خرید مراسم عقد در خانه خریداری میشود بیشتر از مراسم عقد محضری است زیرا اغلب در محضر ها سفره عقد آماده وجود دارد و نیازی به خرید یا کرایه سفره عقد نیست اما برای لیست خرید مراسم عقد درون خانه ها تمامی این اقلام از قبل باید برنامه ریزی شود.
خیلی افراد می‌پرسند برای عقد محضری چی ببریم؟ باید گفت این بستگی به رسوم خاننوادگی دارد اما معمولا برای مراسم عقد محضری یک عدد حلقه همراه با دو عدد کله قند کوچک جهت ساییدن روی پارچه ای که بالای سر عروس و داماد قرار می‌گیرد همراه با نقل و...است و لیست خرید مراسم عقد محضری خیلی مختصر تر از لیست خرید مراسم عقد درون خانه است که فقط محدود به لباس برای مراسم و حلقه و چند اقلام کوچک دیگر است.

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر