بلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برون

header
Arooskoo Ads
شنبه دوازدهم مرداد ۹۸
(4)
(1)
بلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برون

مراسم بله برون

 

یکی از سنت های دیرینه ما ایرانیان قبل ازدواج برگزاری مراسم بله برون است، این مراسم بعد از خواستگاری و مراسم های آشنایی دختر و پسر وخانواده ها برگزار می‌شود، مراسم بله برون یک مراسم ساده اما رسمی است و اهمیت این مراسم از مراسم عقد نیز مهم تر است زیرا در این مراسم بزرگتر های فامیل جمع می‌شوند و هر دو خانواده بر سر موضوعاتی مانند : میزان مهریه، شیربها، جهیزیه، تعیین تاریخ عقد و عروسی و.. توافق می‌کنند و این توافق می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد که البته توافق کتبی و قید کردن شرایط و توافقات بصورت کتبی  در دفتر بله برون بهتر است.
در مراسم بله برون بزرگتر ها و ریش سفیدان فامیل در خانه پدر عروس جمع می‌شوند و درباره آداب و رسوم هم صحبت می‌کنند و میزان مهریه و.. را تعیین می‌کنند .
این مراسم یک مراسم شیرینی سنتی نامزدی است که از قدیم تا به الان برای گرفتن بله از عروس خانوم و خانواده عروس برگزار می‌شود، این مراسم بعد از مراسم های خواستگاری و آشنایی اولیه و در صورت مثبت بودن جواب خانواده ی عروس با شرایط خانواده داماد برگزار می‌شود. در این مقاله به تفصیل به معرفی مراسم بله برون و حواشی این مراسم مانند : آرایش بله برون، لباس بله برون و.. می‌پردازیم .
نوع مردانه این مراسم که شاید کمتر به آن توجه شود مراسم خرج برون یا خرج بران است که آقایان و بزرگان فامیل برای توافق بر سر شرایط مادی و گاها معنوی یکدیگر بحث و گفتگو می‌کنند. این مراسم تا حدودی فرم و قالب رسمی تر از مراسم های قبلش دارد و قبل از مراسم نامزدی و عقد برگزار می‌شود .
در مراسم بله برون درباره میزان مهریه عروس شیربها مقدار جهیزیه دو طرف و تاریخ عقد و عروسی در خانه پدر عروس صحبت می‌شود و در این مراسم در صورت به توافق رسیدن طرفین هدایایی به مبارکی این مراسم و پیوند برای عروس آورد می‌شود .
نکته مهم این است که اگر مراسمی این چنین در پیش دارید حتما سعی کنید به صورت کتبی و یا در مراسم عقد توافقات را قید کنید و رسمی ثبت کنید تا بعد ها به  مشکل برنخورید .

 

وظایف خانواده داماد در بله برون :


از وظایف خانواده داماد در بله برون می‌توان به خرید هدایایی از جمله گل، کله قند، شیرینی، انگشتر نشان، پارچه چادری و..اشاره کرد.
خانواده داماد باید در این مراسم همراه خود به نشانه مبارکی و میمنت شیرینی و کله قند بیاورند، و همچنین هدیه هایی مثل انگشتر طلا به عنوان نشان و پارچه چادری بیاورند که در مراسم پس از توافق های اولیه خانواده ها و در صورت موافقت عروس خانم با شرایط توافقی و بله گفتن خانواده ها می‌توانند کله قند را بشکنند و شیرینی آورده شده بین همه پخش شود. سپس پارچه چادری را بر سر عروس می‌اندازند و با قیچی  تزیین شده پارچه را برش می‌زنند .
آوردن هدایا در مراسم بله برون از وظایف خانواده داماد در بله برون است که این هدایا با تزیین ها و طبق ها و سینی های تزیین شده خاصی برای عروس آورده می‌شود که این هدایا تزئین شده در کنار میز بله برون در این مراسم جلوه زیبایی می‌دهد .
مراسم بله برون
هدایای خانواده داماد در مراسم بله برون :
هدایای خانواده داماد در مراسم بله برون معمولا در طبق ها و سینی های تزیین شده آورده می‌شوند، که شامل موارد زیر هستند :
1. انگشتر طلای نشان که از قدیم برای نشان کردن دختر در این مراسم به انگشت عروس می‌اندازند. در زمان قدیم برای نشان کردن از هر نوع زیورآلات طلا مانند النگو، دستبند، گوشواره، گردنبند و.. استفاده می‌کردند. در انتخاب انگشتر نشان هم خانواده داماد می‌توانند به تنهایی اقدام کنند.
2. اگر در توانتان هست می‌توانید به همراه داماد برای انتخاب انگشتر نشان انتخاب کنید .
3. پارچه چادری که در مراسم بله برون بر سر دختر می‌اندازند و قیچی می‌زنند و یا به صورت آماده .
4. کله قند تزیین شده که همیشه در مراسم بله برون می‌شکنند و نصف این کله قند را به خانواده داماد و نصف دیگر را خانواده ی عروس می‌دهند .
5. دفتر بله برون آماده که خانواده داماد می‌توانند طراحی کنند یا از بیرون تهیه کنند در این دفتر مسائلی مانند مهریه، شیر بها، حق و حقوق دو طرف، تاریخ عقد و عروسی و تمام توافقات بین خانواده ها و قرارداد ها نوشته و امضا می‌شود .
6. خرید گل و شیرینی ؛ خانواده داماد می‌توانند خوش سلیقگی خود را  در خرید گل و تزیین حرفه ای گل و شیرینی و سایر هدایا نشان دهند.


این چند مورد از هدایا و مرسومات ثابت مراسم بله برون است اما بسیاری از خانواده ها هدایا و تزیینات بیشتری را قائل می‌شوند برای مثال در کنار موارد بالا طلاهای دیگر، مانتو عروس، کیف کفش ست عروس، روسری و..اضافه می‌کنند. تمام این ها کلیاتی بود از وظایف خانواده داماد در مراسم بله برون.


این مراسم یک مراسم رسمی است اما مانند جشن عقد یا عروسی نیست پس نیازی نیست همه اقوام و آشنایان و دوستان را دعوت کنید .
نکته دیگر این مراسم این است که سعی کنید در دعوت افراد دقت کنید در مراسم بله برون تنها بزرگتر های خانواده و فامیل و ریش سفیدان و خانواده اصلی عروس و داماد دعوت می‌شوند، هرگز اقوام درجه 2 و کودکان را به مراسمتان دعوت نکنید، این مراسم یک مراسم کوچک سنتی و رسمی است و بیشتر برای صحبت های اصلی اولیه و انجام توافق بر سر مهریه و سایر مسائل است .
نکته مهم دیگر از قبل به توافق رسیدن عروس یا داماد با خانواده هایشان است، از قبل برگزاری این مراسم صحبت ها و حرف هایتان را یکی کنید تا مراسم در کمال هماهنگی و خوبی برگزار شود .

مدل مو و آرایش بله برون :


از آنجا که مراسم بله برون یک مراسم رسمی ساده است مدل مو باید در عین زیبایی کمی رساست مدل مو های باز و ساده که فقط کمی با مدل موی ساده فرق دارد می‌تواند مدل موی خوبی برای این مراسم باشد .
عده ای هستند که در این مراسم ها از مدل مو های تجملاتی و بسته شینیونی استفاده می‌کنند. اما کاملا اشتباه است اگر مراسم بله برون شما نزدیک است میتوانید موهایتان را باز بگذارید یک سشوار ساده بکشید و یا یک بافت بزنید و سعی کنید موهایتان حالت راحت و زیبایی به خود بگیرد،
آرایش بله برون یکی دیگر از دغدغه دختر خانوم های امروزی در مراسم ها است، همانطور که در این مراسم شرط زیبایی در سادگی است در آرایش بله برون نیز نباید زیاده روی کرد و یک آرایش ساده و لایت نیز می‌تواند مناسب باشد اصلا زیاده روی در آرایش بله برون مناسب نیست و در این مراسم حتی خودتان می‌توانید
آرایشگر خود باشید.

 

بله برون چی بپوشم ؟


دختر خانم ها در این مراسم استرس بیشتری نسبت به سایر مراسم دارند زیرا اولین برخورد صمیمی با خانواده داماد خواهد بود و مدل مو لباس و آرایش بله برون عروس خیلی به چشم می‌آید بنابراین عمده سوالی که عروس خانم ها از خود می‌پرسند این است که بله برون چی بپوشم ؟
لباس بله برون نسبت به لباس خواستگاری باید مجلسی ترو رسمی تر باشد در این مراسم بسته به نوع فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها و نوع پوششتان می‌توانید لباس پیراهن یا کت و دامن و.. بپوشید، نکته مهم در انتخاب لباس این است که هر نوع لباسی که میپوشید باید به دور از تجملات زرق و برق باشد و در رنگ های روشن و در سادگی شیک باشد. میتوانید از رنگ های صورتی گلبهی آبی روشن و.. استفاده کنید در این مراسم از رنگ های جلف یا تیره پرهیز کنید، و اگر قصد دارید در مراسم عقد لباس سفید یا شیری بپوشید سعی کنید لباس بله برون متفاوت باشد .

پذیرایی و تدارکات مراسم  بله برون :
این مراسم در خانه پدر عروس برگزار می‌شود و پذیرایی و تدارکات حین مراسم با خانواده عروس است، اگر مهمان ها زیاد بودند و خانه پدری عروس کوچک باشد می‌توان یک خانه یا یک تالار کوچک اجاره کرد و در این مراسم با چای و شیرینی و میوه از مهمان ها پذیرایی می‌شود و باید پذیرایی این مراسم به همین سادگی باشد البته در بعضی خانواده ها مرسوم است در مراسم بله برون شام بله برون می‌دهند به مهمان ها، قسمت دیگر پذیرایی ها کیک بله برون است که خانواده داماد تهیه می‌کنند.

 

بعضی موارد خانواده عروس کیک بله برون را تدارک می‌بینند، در مراسم بله برون کیک بعد از بله گفتن عروس بریده می‌شود و به یمن این اتفاق مبارک بریده و پخش می‌شود .
نظر شما در مورد این مراسم و دیگر مراسمات سنتی ایرانی چیست؟ آیا شما هم به وجود این مراسم ها باور دارید و با علاقه به برگزاری‌ آنها می‌پردازید و یا اینکه شما از سنت ها فاصله گرفته اید؟ نظرات خود را در مورد این مراسم و دیگر مراسمات ایرانی برای ما بازگو کنید و به دوستان خود  و دیگر مخاطبین کمک کنید تا بهتر بتوانند این مراسمات را برگزار کنند و به قولی سر افکنده نباشند.

 


aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
راهنمای انتخاب بهترین تشــریفات مجالس برای مراسم عروسیراهنمای انتخاب بهترین تشــریفات مجالس برای مراسم عروسیتشریفات عروسی, ملکه شب رویاهایتان شوید...ملکه شب رویاهایتان شوید...زیبایی عروس, ازدواج, عروس, راهنمای انتخاب بهترین لباس عروس - قسمت اولراهنمای انتخاب بهترین لباس عروس - قسمت اولراهنمای انتخاب بهترین عروس سرا, بهترین مزون لباس, لباس عروس, چک لیست و برنامه ریزی ساده عروسیچک لیست و برنامه ریزی ساده عروسیازدواج, صـفر تا صـد هزینه های عروسی و لیست خدماتصـفر تا صـد هزینه های عروسی و لیست خدماتتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, راهنمای انتخاب بهترین مدل تاج و تور عروسراهنمای انتخاب بهترین مدل تاج و تور عروسزیبایی عروس, عروس, لباس عروس, انتخاب تشریفات عروسی، بایدها، شایدها و نبایدهاانتخاب تشریفات عروسی، بایدها، شایدها و نبایدهاتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, راهنمای انتخاب و خرید کفش عروسراهنمای انتخاب و خرید کفش عروسعروس, لباس عروس, روش های موفق خواستگاری و ازدواجروش های موفق خواستگاری و ازدواجازدواج, راهنمای انتخاب حلقه های عروسیراهنمای انتخاب حلقه های عروسیازدواج, چه تشریفاتی برای مراسم عروسی لازم است؟چه تشریفاتی برای مراسم عروسی لازم است؟تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, راهنمای انتخاب شام عروسیراهنمای انتخاب شام عروسیتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, راهنمای برنامه ریزی عروسیراهنمای برنامه ریزی عروسیازدواج, سفره عقـد ایـرانیسفره عقـد ایـرانیازدواج, همه چیز در مورد مراسم عروسیهمه چیز در مورد مراسم عروسیپذیرایی عروسی, ازدواج, انتخاب باغ و عمارت عکاسی عروسانتخاب باغ و عمارت عکاسی عروستشریفات عروسی,
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر