آشنایی با بهترین شروط ضمن عقد نکاح

header
Arooskoo Ads
پنج شنبه بیستم شهریور ۹۹
(2)
(0)
آشنایی با بهترین شروط ضمن عقد نکاح

شروط ضمن عقد چیست و دانستن آن چه مزایایی دارد؟

همه ی ما از این موضوع آگاه هستیم که ازدواج علاوه بر این که میان دو فرد یک پیوند احساسی و عاطفی ایجاد می‌کند؛ بلکه به عنوان یک توافق و تعهّد دو جانبه قانونی نیز تعریف شده و چارچوب های حقوقی و قانونی مشخّص و معیّنی بر آن حاکم است که هر دو فرد بعد از موافقت و پذیرش این شرایط نسبت به‌ آنها مسئول بوده و ملزوم به رعایت آن شرایط می‌باشند. در واقع هنگامی که یک زوج شرایط یکدیگر را پذیرفته و با هم ازدواج می‌کنند؛در سند ازدواج خود تکالیف و حقوق هایی را پذیرفته و امضاء می‌کنند که در زندگی مشترک ملزم به رعایت آن شرایط بوده و در صورت عدم رعایت،فرد مقابل حق اعتراض به صورت قانونی را خواهد داشت. همان طور که می‌دانیم در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران،مردان برتری قانونی و حقوقی بیشتری نسبت به زنان داشته و ممکن است برخی افراد از این برتری سوء استفاده کرده و دست به کارهای ناعادلانه و غیر منصفانه بزنند که زنان می‌توانند با تعیین کردن شروط ضمن عقد قبل از ازدواج از این مشکلات تا حد بسیار زیادی پیشگیری کنند.
امروزه زنان بسیاری هستند که به دلیل ترس از دست دادن حقوق خود از ازدواج امتناع می‌کنند (یکی از دلایل ترس از ازدواج) که دانستن شروط ضمن عقد و آشنایی با بهترین شروط ضمن عقد نکاح می تواند به‌ آنها کمک کرده و از ترس‌ آنها از ازدواج بکاهد. در واقع خانم ها می‌توانند با تعیین شرط هایی در ضمن عقد خود از رفتارهای ناعادلانه و غیر اخلاقی احتمالی توسّط همسر خود پیشگیری کرده و یک ازدواج و زندگی با آرامش و مطمئن را برای خود رقم زده و تجربه کنند. در واقع برای تعریف دقیق تر شروط ضمن عقد می‌توان گفت که این شرط ها بهترین راه حلّ برای زنانی است که قصد ازدواج داشته و بنا به شرایطی اعتماد و اطمینان کاملی به همسر خود نداشته و در مورد ازدواج خود دچار تردید یا نگرانی می‌باشند. در ادامه به چند نمونه از بهترین شروط ضمن عقد اشاره کرده و می‌پردازیم.

آشنایی با مهمّ ترین شروط ضمن عقد

همان طور که می‌دانیم عقدنامه یک سند قانونی و حقوقی بوده و تنظیم متن و شروط ذکر شده در آن از اهمیّت بسیاری برخوردار است؛به گونه ای که کوچک ترین تغییر در واژه ها و متن آن می‌تواند مفهوم آن را به کلّی عوض کرده و یا آن را باطل کند. بنابراین بهتر است تمام افرادی که قصد ازدواج دارند به این نکته توجّه کنند که شروط ضمن عقد به دو دسته ی شروط از پیش تعیین شده که در تمام عقدنامه ها موجود می‌باشند و شروط مازادی که از طرف زوجین درخواست داده شده و در صورت مطابقت با قانون در عقدنامه ها ذکر می‌گردد؛تقسیم بندی می‌شوند. در واقع شروط ضمن عقد از پیش تعیین شده در تمام عقدنامه ها به صورت تایپ شده وجود داشته و برای ذکر‌ آنها نیازی به درخواست از دفترهای ازدواج و طلاق وجود ندارد. در مقابل،شروط ضمن عقد مازاد یا تکمیلی شرط هایی می‌باشند که در عقدنامه ها موجود نبوده و بنا به درخواست زوجین در عقدنامه ها اضافه شده و باعث مشخّص شدن حقوق و تکالیفی برای طرفین می‌گردند.

در ادامه به معرّفی نمونه شروط ضمن عقد از پیش تعیین شده و همچنین نمونه شروط ضمن عقد مازاد اشاره کرده و به‌ آنها می‌پردازیم.
⦁     شروط ضمن عقد از پیش تعیین شده:همان طور که گفتیم این شروط در تمامی قباله های ازدواج درج شده و امکان تغییر در‌ آنها وجود ندارد. از جمله این شرط ها می‌توان به موظّف بودن زوج برای انتقال نصف دارایی به زوجه در صورت تقاضای طلاق از سوی زوج و عدم تخلّف از سوی زوجه،وکالت بلاعزل مرد به زن برای طلاق و موارد دیگر در صورت مواردی مانند پرداخت نشدن نفقه از سوی مرد،سوء رفتار یا معاشرت مرد،مبتلا شدن مرد به مریضی ها و بیماری های نا علاج و یا اعتیاد،ترک کردن زندگی بدون دلایل موجّه و موارد بسیار دیگری که در این مقاله نمی‌گنجد و برای اطّلاع از‌ آنها می‌توان عقدنامه ها را مطالعه کرده و یا از سردفترهای ازدواج و طلاق در این مورد راهنمایی و مشاوره گرفت.
⦁    شروط ضمن عقد مازاد یا تکمیلی:همان طور که می‌دانیم در شروط از پیش تعیین شده برای ازدواج و مراسم عقد،حقوق زنان بسیار اندک و محدود بوده و تمام این حقوق فقط به شرطی است که زنان بتوانند ادّعای خود را ثابت کنند که این امر ثابت کردن در برخی مواقع برای زنان بسیار دشوار بوده و حتّی غیر ممکن می‌گردد. بنابراین یکی از امور حیاتی قبل از ازدواج برای خانم ها تعیین شروط ضمن عقدی است که بتواند مشکلات احتمالی بعد از ازدواج‌ آنها را حل کرده و از سوء استفاده توسّط مردان پیشگیری کند. از جمله بهترین شروط ضمن عقد تکمیلی و مازاد می‌توان به شروط حقّ اشتغال،حقّ تحصیل،حقّ خارج شدن از کشور،حقّ حضانت فرزندان،حقّ وکالت برای طلاق،حقّ تعیین محلّ زندگی و مسکن و حقّ مساوی بودن دارایی در بین زوجین اشاره کرد که اضافه کردن‌ آنها به طور قانونی و در صورت مطابقت با حقوق مردان و زنان می‌تواند بسیار مفید بوده و از مشکلات احتمالی در زندگی آینده پیشگیری کند.

بهترین توصیه وب سایت عروسکو این مورد است که خانم ها و یا حتی آقایان پیش از ازدواج با یک وکیل در ارتباط باشند و تمامی موارد شروط ضمن عقد را بدانند و همچنین تمامی حقوقی را که آنها نیاز دارند توسط یک وکیل برای آنها مطالبه گردد و در عقد نامه ذکر شود.

aparatlinkedintwiterfacebookyoutelegraminstagram
مرتبط با این بخش
راهنمای انتخاب بهترین تشــریفات مجالس برای مراسم عروسیراهنمای انتخاب بهترین تشــریفات مجالس برای مراسم عروسیتشریفات عروسی, صـفر تا صـد هزینه های عروسی و لیست خدماتصـفر تا صـد هزینه های عروسی و لیست خدماتتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, انتخاب تشریفات عروسی، بایدها، شایدها و نبایدهاانتخاب تشریفات عروسی، بایدها، شایدها و نبایدهاتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, چه تشریفاتی برای مراسم عروسی لازم است؟چه تشریفاتی برای مراسم عروسی لازم است؟تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, راهنمای انتخاب شام عروسیراهنمای انتخاب شام عروسیتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, انتخاب باغ و عمارت عکاسی عروسانتخاب باغ و عمارت عکاسی عروستشریفات عروسی, آشنایی با تجهیزات مدرن در آتلیه های عکاسیآشنایی با تجهیزات مدرن در آتلیه های عکاسیتشریفات عروسی, عکاسی عروس, راهنمای انتخاب کیک عروســیراهنمای انتخاب کیک عروســیتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ایده های نو برای جشن عروسیایده های نو برای جشن عروسیتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ریز هزینه های عروسی به همراه لیست موارد مورد نیاز در سال 97ریز هزینه های عروسی به همراه لیست موارد مورد نیاز در سال 97تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, هزینه عروسی, مدل های مختلف شینیون مو در آرایشگاه عروسمدل های مختلف شینیون مو در آرایشگاه عروسگریم تخصصی عروس, آرایش عروس, زیبایی عروس, چک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادچک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادتشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, لباس عروس, انواع مدل های آرایش عروس در آرایشگاه ها و سالن های زیباییانواع مدل های آرایش عروس در آرایشگاه ها و سالن های زیباییآرایش عروس, زیبایی عروس, کدام مدل های آرایشی هرگز از مد نمی‌افتند؟!کدام مدل های آرایشی هرگز از مد نمی‌افتند؟!آرایش, آرایش عروس, شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟شب زفاف یا شب عروسی چیست و چرا این شب برای عروس و دامادها مهم است؟تشریفات عروسی, پذیرایی عروسی, ازدواج, جنسی, مدل های آرایشی عروس اروپایی 2019مدل های آرایشی عروس اروپایی 2019آرایش عروس,
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر