در آلودگی هوا چی بخوریم و چی نخوریم؟ پرهیزهایی که جانمان را نجات می‌دهد

header
Arooskoo Ads
۱۴۰۰/۹/۱۱ پنج شنبه
(3)
(0)
در آلودگی هوا چی بخوریم و چی نخوریم؟ پرهیزهایی که جانمان را نجات می‌دهد
در آلودگی هوا چی بخوریم و چی نخوریم؟ پرهیزهایی که جانمان را نجات می‌دهد

آلودگی هوا و خطرات آن

آلودگی هوا اغلب در شهر‌‌‌‌های بزرگ صنعتی مثل تهران و کرج و... اتفاق می‌افتد. در زمان آلودگی هوا که بیشتر بر اثر پدیده ی وارونگی و در فصول سرد سال اتفاق می‌افتد بدن ما در معرض سمومی مثل ازون، دی اکسید نیتروژن و انواع ذرات معلق قرار می‌گیرد، این آلودگی ها می‌توانند اثراتی بیماری زا را در بدن و پوستمان ایجاد کنند و منجر به احتناق و گرفتگی صدا شوند که در صورت ادامه دار شدن این وضعیت و عدم رسیدگی به آن می‌تواند باعث مشکلات و خطرات بیشتری شوند. هر چند که دستگاه تنفسی ما تا حد بسیار زیادی می‌تواند جلوی این آلودگی ها و ذرات را بگیرد اما با افزایش غلظت آلودگی در هوا این عملکرد دستگاه تنفسی کارساز نبوده و بسیاری از این آلودگی ها جذب بدن می‌شود. این آلودگی ها علاوه بر خطراتی که بر جسم و بدن دارند می‌توانند باعث بیدار شدن ژن‌‌‌‌های معیوب بدن شوند و منجر به انواع سرطان ها در فرد گردند، برای همین و برای جلوگیری بیشتر از این اتفاقات و آسیب ها می‌توانیم با داشتن تغذیه ای مناسب تا حدود بسیار زیادی به کمک بدن خود بیاییم و آن را در مبارزه با این آلودگی ها یاری کنیم.

 

خوراکی هایی که در آلودگی هوا باید بخوریم

 

به طور کلی در شرایط آلودگی ها می‌بایست از خوردن غذا‌‌‌‌های چرب و فست فودها خودداری کرد تا می‌توان باید از غذا‌‌‌‌های سالم، تازه و کم ادویه استفاده نمود، نباید از غذا‌‌‌‌های سنگین استفاده کرد و از خوراکی هایی که ممکن است منجر به حساسیت شود باید پرهیز نمود. بدین سبب می‌توانیم تا حد زیادی از آسیب‌‌‌‌های وارده به قلب و ریه جلوگیری کنیم. در ادامه خوراکی‌‌‌‌های که در آلودگی باید بیشتر مصرف شوند را معرفی می‌کنیم.

 

1- امگا 3 و ویتامین ها

طبق تحقیقات به نظر می‌رسد که خوردن قرص امگا-3 می‌تواند باعث کاهش مضرات آلودگی هوا شود. همچنین امگا-3 را می‌توانید در گوشت ماهی و میگو که منبع غنی این ویتامین هستند جستجو کنید. همچنین مصرف ویتامین ها از جمله ویتامین‌‌‌‌های گروه B یک ضرورت است.

 

2- انواع میوه و سبزی

از آنجایی که آلودگی هوا به قلب فشار زیادی را وارد می‌کند می‌بایست در زمان آلودگی انواع میوه و سبزیجات را مصرف کنیم تا خواص آنتی اکسیدانی را بر روی کل بدن داشته باشند. شما می‌توانید آبمیوه‌‌‌‌های تازه و سالم را تهیه کنید و به صورت مرتب و روزانه مصرف کنید تا اثرات مخرب آلودگی ازطریق ادرار و مدفوع دفع شود. توجه داشته باشید اینکه میوه و سبزی تازه مصرف کنید بسیار مهم است.

 

3- مایعات و آب بخوریم

آب می‌تواند باعث بهبود عملکرد کلیه ها و کبد برای دفع این مواد از بدن باشد پس تا می‌توانید آب مصرف کنید و سهمیه روزانه خود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

 

4- دمنوش بابونه دم کنید

طبق تحقیقات به نظر می‌رسد خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب قوی ای در بابونه وجود داشته باشد که برای دوران آلودگی هوا بهترین نوشیدنی گرم محسوب می‌شود، شما می‌توانید از چای کیسه ای بابونه که در فروشگاه ها و سوپرمارکت ها موجود است استفاده کنید و یا اینکه گیاه بابونه را از عطاری ها تهیه کرده و به صورت دم کردن بنوشید و از خواص زیاد آن برای پاکسازی ریه و بدن بهره مند شوید.

 

5- خوردن شیر ضروری است

شیر تا حد بسیاری باعث دفع سرب در بدن انسان می‌شود و مصرف زیاد شیر در دوران آلودگی بسیار بسیار توصیه می‌شود، شما می‌توانید به محض رسیدن به خانه مقداری شیر گرم کنید و آن را بنوشید تا اثرات التهابی آلودگی هوا را در گلو و ریه خود کاهش دهید، همچنین در روزهایی که در منزل هستید مدام شیر سرد یا گرم بنوشید، بهتر است شیر را از ماست بندی ها تهیه کنید و به طور کامل و پرچرب مصرف نمایید تا خواص آن به طور کامل وارد بدن تان شود! شیر‌‌‌‌های کارخانه ها هیچ گاه خواص اصلی شیر را ندارند.

 

6- از هویج، کاهو و اسفناج غافل نشوید

خوردن مداوم هویج، کاهو و اسفناج باعث می‌شود تا تعادل بدن در برابر آلودگی ها حفظ شود، به زبان ساده یعنی اینکه بدنتان با خوردن این خوراکی ها در برابر آلودگی مغلوب نمی‌شود و می‌تواند به مبارزه ادامه دهد، تصور کنید که این خوراکی ها شمشیر مبارزه شما با آلودگی هوا هستند و فکر کنید که این شمشیر از دستتان بیافتد...

 

7- تخم مرغ و سیب زمینی

تخم مرغ و سیب زمینی آب پز می‌تواند بدن شما را در برابر آلودگی ها تقویت و بیمه کند. بدن شما باید قدرت مبارزه کردن با این آلودگی ها را داشته باشد در حقیقت تخم مرغ و سیب زمینی مانند زره پوش شما در میدان جنگ هستند پس بهترین راه حل برای آن خوردن پروتئین و کربوهیدرات فراوان است که تخم مرغ و سیب زمینی منبع غنی آنها هستند.

 

8- انوا کلم و کلم بروکلی

خوردن انواع کلم بویژه کلم بروکلی باعث می‌شود تا التهابات ناشی از آلودگی به طور چشمگیری کاهش پیدا کند و بدن برای گذر از آلودگی ها آماده شود.

خوراکی هایی که برای آلودگی هوا بسیار مفید است

 

در زمان آلودگی از چه چیزهایی باید پرهیز کنیم؟

 

1- نوشابه و شیرینی جات

خوردن نوشابه و شیرینی جات زیاد باعث می‌شود تا بدن شما در برابر آلودگی ها عملکرد ضعیف تری را نشان دهد و تنواند متابولیسم بهتری نسبت به قبل داشته باشد پس تا می‌توانید از خوردن زیاد شرینی جات خودداری کنید.

 

2- مشروبات الکلی

خوردن مشروبات الکلی باعث کاهش عملکرد دستگاه ایمنی بدن می‌شود و بدن را در برابر آلودگی ها و ویروس ها بسیار ضعیف می‌کند، پس بهتر است از خوردن آنها خودداری کنید.

 

3- سیگار کشیدن (+قلیان و ... دخانیات)

سیگار کشیدن دردی به در‌‌‌‌های قلب شما می‌افزاید، در زمان آلودگی قلب شما در حال تحمل فشار‌‌‌‌های ناشی از آن است که همزمان مصرف سیگار هم فشار مضاعفی را بر آن وارد می‌کند، پس اگر هنوز هم می‌خواهید به زندگی ادامه دهید، لطفا از سیگار دوری کنید این یک هشدار جدی است.

 

4- فست فودها

فست فودها را برای مدتی هم که شده و تا زمانی که آلودگی پا برجاست، کنار بگذارید آنها حاوی روغن‌‌‌‌های قدیمی و مواد بی کیفیت هستند که ریسک سرطان را در زمان آلودگی هوا دو چندان می‌کنند.

 

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
مدل‌‌‌‌های مختلف شینیون مو در آرایشگاه عروسمدل‌‌‌‌های مختلف شینیون مو در آرایشگاه عروسگریم تخصصی عروس, آرایش عروس, زیبایی عروس, انواع مدل‌‌‌‌های آرایش عروس در آرایشگاه ها و سالن‌‌‌‌های زیباییانواع مدل‌‌‌‌های آرایش عروس در آرایشگاه ها و سالن‌‌‌‌های زیباییآرایش عروس, زیبایی عروس, کدام مدل‌‌‌‌های آرایشی هرگز از مد نمی‌افتند؟!کدام مدل‌‌‌‌های آرایشی هرگز از مد نمی‌افتند؟!آرایش, آرایش عروس, مدل‌‌‌‌های آرایشی عروس اروپایی 2019مدل‌‌‌‌های آرایشی عروس اروپایی 2019آرایش عروس, جدیدترین مدل آرایش چشم عروسجدیدترین مدل آرایش چشم عروسآرایش عروس, میکرونیدلینگ معجزه بدن انسان ! میکرونیدلینگ چیست؟میکرونیدلینگ معجزه بدن انسان ! میکرونیدلینگ چیست؟آرایش عروس, بلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برونبلـه بـرون ؛ همه چیز در مورد مراسم بله برونآرایش عروس, تشریفات عروسی, مراسم عروسی, لباس عروس, ازدواج, همه چیز در مورد مانیکور ناخن و انواع آنهمه چیز در مورد مانیکور ناخن و انواع آنآرایش عروس, پدیکور چیست ؟ همه چیز در مورد پدیکورپدیکور چیست ؟ همه چیز در مورد پدیکورآرایش عروس, پاتختی ؛ مراسمی مهم برای عروس خانم هاپاتختی ؛ مراسمی مهم برای عروس خانم هامراسم عروسی, آرایش عروس, تشریفات عروسی, لباس عروس, ازدواج, با مزو وایت جدیدترین تکنولوژی درمانی و زیبایی پوست آشنا شوید!با مزو وایت جدیدترین تکنولوژی درمانی و زیبایی پوست آشنا شوید!آرایش عروس, میکروپیگمنتیشن چیست؟ پدیده ی جدید آرایش دائممیکروپیگمنتیشن چیست؟ پدیده ی جدید آرایش دائمآرایش, آرایش عروس, همه چیز در مورد عمل جراحی زیبایی بینی همه چیز در مورد عمل جراحی زیبایی بینی آرایش عروس, در مورد تفاوت‌‌‌‌های آمبره، سامبره، بالیاژ مو چه می‌دانید؟در مورد تفاوت‌‌‌‌های آمبره، سامبره، بالیاژ مو چه می‌دانید؟, آرایش عروس, کانسیلر چیست و چگونه استفاده می‌شود؟کانسیلر چیست و چگونه استفاده می‌شود؟, آرایش عروس, پرایمر چیست؟ در مورد عوارض پرایمر صورت چه می‌دانید؟پرایمر چیست؟ در مورد عوارض پرایمر صورت چه می‌دانید؟, آرایش عروس,
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

2 نظر
مینا
پنج شنبه یازدهم آذر ۰۰
پاسخ
()
()
مینا
خيلي خوب بود مفيده
حامی
پنج شنبه یازدهم آذر ۰۰
پاسخ
()
()
حامی
بهترين مطلب آلودگي توي کل اينترنت بود