چرا بهتر است نماز بخوانیم؟ فواید علمی نماز برای سلامت جسم و روح

header
Arooskoo Ads
۱۴۰۰/۴/۱۶ چهارشنبه
(6)
(2)
چرا بهتر است نماز بخوانیم؟ فواید علمی نماز برای سلامت جسم و روح
چرا بهتر است نماز بخوانیم؟ فواید علمی نماز برای سلامت جسم و روح

فواید نماز

ما در این مطلب قصد داریم تا خواص و فواید نماز خواندن را البته از نگاه غیر دینی بررسی کنیم، نگارنده در حین جمع آوری این مطلب بسیار شگفت زده شده چرا که فواید نماز خواندن بیشمار است علاوه بر فواید نماز برای زندگی پس از مرگ نماز خواندن در این دنیا هم به داد ما می‌رسد و تاثیر بسیار بسیار شگفت انگیزی را در پی خواهد داشت، محوریت اثرات نماز بسیار گسترده و برای سلامت جسم و روح انسان اثر بخش است، همانطور که خیلی خوانده ایم و قصد نداریم تا مطلب تکراری منتشر کنیم، نماز ستون دین است و هر کس که نماز خوان از این دنیا برود مشمول شفاعت امامان (ع) و نبی اکرم (ص) قرار می‌گیرد. نماز از واجبات است و خواندن آن بر هر مرد و زن مسلمانی واجب شده است، از این فواید نماز خواندن اگر بگذریم (که البته قابل گذشت هم نیست) باید سری بزنیم به مطالب علمی و فواید نماز از نظر دانشمندان تا بیشتر به فواید دنیایی آن پی ببریم.

 

فواید نماز خواندن

کسی که نماز می‌خواند دارای اعتبار و حسن شهرت می‌گردد، در جامعه مسلمانان و حتی جوامع سایر ادیان مقبولیتی خاص پیدا می‌کند که نسبت به افراد دیگر برتری خواهد داشت. نماز خواندن از نظر دانشمندان منجر به بهبود تصمیم گیری و افزایش تمرکز در افراد خواهد شد، آرامش بسیار زیادی که احتمالا از خیس نمودن چاکراهای اصلی بدن می‌آید، قادر است تا یک فرد بی قرار را به فردی آرام و متین تبدیل کند. در ادامه این مطلب فواید نماز از نظر دانشمندان را خواهیم خواند.

 

فواید نماز از نظر دانشمندان

دانشمندان علوم روانشناسی از جمله دانشمندان مسیحی و یهودی، به اتفاق نماز خواندن را توصیه می‌کنند، همچنین در علم پزشکی فوایدی متعدد برای نماز خواندن کشف شده است و روز به روز نیز در حال افزایش است، این گروه را می‌توان در رده فواید طبی نماز بر شمرد. شاید بی دلیل نباشد که افراد بیشتری در اروپا به اسلام روی می‌آورند و طبق پیش بینی ها تا 5 الی 10 سال آینده تعداد مسلمانان جهان از مسیحیان بیشتر خواهد شد.

 

1- از مهم ترین فواید نماز آرامش در فرد است

تقویت آرامش در هر انسانی بسیار بسیار مهم است، افرادی هستند که برای دست یابی به آرامش دست به مصرف قرص می‌زنند یا خود را گرفتار مواد مخدر می‌کنند یا با مصرف الکل سعی می‌کنند تا ذهن خود را آزاد کنند، در صورتی که کافیست تا یک بار و برای یک دفعه هم که شده در هنگام استرس و یا برای دست یابی به آرامش بیشتر اقامه نماز کنید تا ببینید که از هر قرص و دارویی می‌تواند اثر بخش تر باشد، در حقیقت در نظر دانشمندان نماز خواندن یک وسیله برای آرامش و تسکین استرس است و حتما به امتحان کردن می‌ارزد.

 

2- کاهش اختلال بی قراری

بسیاری از افراد از بیماری بی قراری که ناشی از اختلالات یا آسیب های عصبی است رنج می‌برند، اگر توجه کرده باشید افرادی را می‌بینید که پاهای خود را ریتمیک یا بعضا شدید تکان می‌دهند و یا ممکن است عضلات صورت خود را حرکت دهند نماز خواندن به دلیل اینکه فرد را متمرکز می‌کند و همچنین متصل به خدای توانا می‌نماید منجر به کاهش محسوس این گونه از بی قراری ها خواهد شد و حتما به یکبار امتحانش می‌ارزد.

 

3- وضو گرفتن و خنک کردن چاکراها

همانطور که می‌دانید در هنگام وضو گرفتن، 5 نقطه مهم چاکراهای بدن خیس می‌شود و این خیس شدن و خنک کردن نواحی مهم بدن باعث کاهش تب، کاهش استرس، افزایش پالس های مثبت در مغز، حذف انرژی های منفی خواهد شد پس شاید بی خود نیست که می‌گویند افرادی که اکثرا وضو می‌گیرند خیر و برکت آنها بیشتر می‌شود چون نیروهای منفی و انرژی های مخرب را از چاکراهای خود پاک می‌کنند، همچنین وضو گرفتن در بهداشت فردی بسیار موثر است که دقیقا مسلمانان پاکیزه ترین افراد زمین هستند، از خوراکی های پاکیزه می‌خورد، بعد از مدفوع کردن با آب طهارت می‌کنند، وضو می‌گیرند، غسل می‌کنند و در پاکیزگی لباس هایشان بسیار کوشا هستند که همه اینها باعث دور شدن انرژی های بد می‌شود.

 

4- تمرین مخچه و حرکات ارادی

مغز بدن مانند عضلات نیاز به تمرین دادن دارد و نماز بهترین و شاید بتوان گفت تنها روش برای تمرین دادن مخچه است، مخچه که مسئول حرکات ارادی است در 5 مرتبه در روز مورد تمرین قرار می‌گیرد، در نماز صبح و در میانه های خواب مورد تمرین قرار می‌گیرد و شما موظفش می‌کنید تا طبق یک برنامه مشخص پیش برود این کار به مرور زمان باعث تقویت قوای تصمیم گیری و افزایش اراده و نهایتا اعتماد به نفس در فرد نماز خوان خواهد شد.

 

5- افزایش خارق العاده تمرکز

از نظر دانشمندان نماز خواندن منجر به افزایش تمرکز می‌شود، مکانیسم این کار به این صورت است که فرد نماز گذار نهایت سعی خود را می‌کند تا به خداوند متعال توجه داشته باشد و در این میان مجبور می‌شود تا فکرهای هجو و هذیان گونه را از فکر خود دور کند، این تمرین که مانند یک جنگ می‌ماند در نهایت باعث افزایش تمرکز در انسان می‌شود، که این خود شاید ارزشمند ترین چیزی باشد که انسان می‌تواند در زندگی خود داشته باشد، آیا می‌دانید یکی از مهمترین دلایلی که افراد نمی‌توانند مواد مخدر را ترک کنند این است که بعد از ترک دیگر مانند قبل آن تمرکز لازم را ندارند و باید سال ها برای آن تلاش کنند که خب البته این کار بسیار سختی است و ممکن است هر کسی از پس آن بر نیاید یا در مثالی دیگر اگر به تمرین های پزشکان روانشناس توجه کرده باشید برای افزایش تمرکز توصیه می‌کنند تا در ساعاتی از روز فقط بر روی یک موضوع خاص فکر کنند مثلا یک سیب را بگذارند و فقط به آن سیب فکر کنند، این کار دقیقا همان چیزی است که در نماز خواندن نهفته است!

 

6- خواص سجده که برای جهانیان ثابت شده است

اگر به کلاس های یوگا رفته باشید یا در جلسات ذن شرکت کرده باشید حتما حرکات بسیار مشابهی با نماز را خواهید آموخت که این باعث تعجب شما می‌شود که چطور از نماز خواندن غافل شده اید و حتما به کلام خدا پی می‌برید که می‌فرماید این برای شما بهتر است اگر بدانید! تمامی این حرکات و به ویژه سجده کردن در علوم ذن و یوگا ثابت شده و برای رسیدن به حالت آرمانی انسان استفاده می‌شود!

 

7- نماز یک تمرین برای ماهیچه های بزرگ

اگر نماز خواندن را شروع کنید در روزهای اول دچار درد خفیف عضلانی خواهید شد که انگار در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کرده اید، مهم ترین و بزرگترین عضلات و کشاله ها مورد تمرین و کشش قرار می‌گیرند که این خود در بهبود وضعیت استخوان ها و استایل عمومی بدن بسیار موثر است.

 

8- نماز و تمرین قوز نکردن

اگر از جوانی شروع به نماز خواندن کرده اید، احتمال زیاد دچار قوز و یا خمیدگی های مختلف نخواهید شد، نماز خواندن اگر صحیح باشد باعث می‌شود تا فرد نسبت به صاف ایستادن، درست نشستن و خوش استایل بودن عادت کند و این در واقع یک شرطی سازی در انسان است.

 

9- نماز خواندن و پزشکی

فواید طبی نماز به جهت حالت های رکوع و سجده باعث از بین رفتن باد فتق، بواسیر، ورم معده و روده و سایر اندام های داخلی بدن می‌شود که معمولا از حرکات آن نشات می‌گیرد.

 

 

در آخر باید اشاره کنیم که فواید نماز خواندن بسیار بیشتر از این مواردی است که اشاره کرده ایم مثلا نماز خواندن به مرور باعث می‌شود تا فرد از مصرف الکل خودداری کنید که این خود مهمترین عامل در سلامت عمومی بدن است آیا می‌دانید مصرف الکل که قوی ترین روان گردان جهان محسوب می‌شود چه اثرات جبران ناپذیری را بر سلامت کبد، چشم، مغز، استخوان ها، سیستم گوارش، مجاری و ... می‌گذارد و بی دلیل نیست که خداوند مصرف آن را منع کرده است و نگارنده روز به روز بیشتر به این مهم پی می‌برد که خداوند فرموده است "این برای شما بهتر است اگر بدانید!!!"

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

8 نظر
ی انسان
دوشنبه چهارم اردیبهشت ۰۲
پاسخ
()
()
ی انسان
خعلي خوب بود:)
ی انسان
دوشنبه چهارم اردیبهشت ۰۲
پاسخ
()
()
ی انسان
خعلي خوب بود:)
ناشناس
دوشنبه یکم اسفند ۰۱
پاسخ
(2)
()
ناشناس
خدايا خودت کمکم کن
به تو چه💔🧸
یکشنبه بیستم آذر ۰۱
پاسخ
(2)
(3)
به تو چه💔🧸
براي انشا خوب بودممنونم🙏🏻 و هچتين باعث اطلاعاتمون هم شد
منوچ
دوشنبه بیست و یکم تیر ۰۰
پاسخ
(6)
(1)
منوچ
مطلب خوبي بود
حسنی
چهارشنبه شانزدهم تیر ۰۰
پاسخ
(4)
(2)
حسنی
عالي بود آفرين
ناشناس
چهارشنبه شانزدهم تیر ۰۰
پاسخ
(4)
(3)
ناشناس
والا شرمندم