خطر تخریب آینده فرزندانتان به دست یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی! +اسامی معروفترین یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی

header
Arooskoo Ads
۱۴۰۰/۸/۲۲ شنبه
(5)
(2)
خطر تخریب آینده فرزندانتان به دست یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی! +اسامی معروفترین یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی
خطر تخریب آینده فرزندانتان به دست یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی! +اسامی معروفترین یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی

این مقاله از سایت عروسکو در حقیقت یک مطلب چالشی است که توانسته است نقدی سازنده از یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی یا یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی را داشته باشد و به مخاطبان خود ارائه نمایند، ما مخالف فعالیت یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی نیستیم اما مانند هر رسانه ی پویا می‌بایست چالش ها و معضلات آنها را نیز مطرح کنیم و اثراتی که ممکن است بعد ها بر افکار و تصمیمات فرزندانمان بگذارند را نیز بررسی نماییم. افتخار می‌کنیم که اولین سایت ایرانی هستیم که به نقد یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی پرداخته است و امید داریم تا آنها نیز خود را مورد پرسش و در معرض این نقدها قرار دهند تا مسیر حرکت آنها دچار آفات مختلف نگردد.

 

یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی چه کسانی هستند و چه می‌گویند؟

همانطور که می‌دانید پلتفرم یوتیوب برای تولید محتوای خود از کاربران و افراد مختلف کمک می‌گیرد در واقع هر کسی می‌تواند با داشتن یک دوربین، لپ تاپ یا کامپیوتر و از این دست لوازم، خود را به یک یوتیوبر مبدل گرداند، توجه داشته باشید که هر کسی می‌تواند یک یوتیوبر معروف شود و برای این تنها کافیست تا عنصر صداقت و هیجان را با هم درآمیزد و بعد از مدتی کوتاه در یوتیوب به درآمد برسد، همانطور که می‌دانید یوتیوب برای تولید کنندگان محتوا (افرادی که برای یوتیوب ویدیو می‌سازند) مبالغی را واریز می‌کند که هر چقدر کانال یوتیوب یک نفر بیشتر مشترک (subscribe) داشته باشد طبیعتا درآمد آنها نیز بیشتر و بیشتر خواهد شد. ویو (بازدید) ویدیوها و تعداد لایک و کامنت پایین هر ویدیو بر مبالغ دریافتی آنها اثر گذار خواهد بود.

 

به کسانی که در یوتیوب فعالیت می‌کنند و برای یوتیوب تولید محتوا می‌کنند، یوتیوبر گفته می‌شود.

 

چه کسی می‌تواند یوتیوبر شود؟

در ابتدا باید بدانید که کسب درآمد از یوتیوب به همین راحتی ها هم نیست، چون می‌بایست تعداد مشترک (subscribe) یا مخاطبان به حدی برسد تا پنل درآمدزایی یوتیوب بر روی آن فرد باز شود. پنل درآمدزایی با 1000 مشترک باز خواهد شد یعنی شما باید فعالیتی را داشته باشید تا بتوانید 1000 مشترک و بیشتر را برای کانال یوتیوب خود فراهم کنید، که تولید چنین محتوایی ممکن است کار هر کس نباشد، در ادامه موارد بیشتری اشاره شده است.

 

- داشتن لوازم و تجهیزات لازم برای یوتیوبر شدن

کامپیوتر‌‌‌‌های قدرتمند یا متوسط،  تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری، لوکیشن یا اتاق اختصاصی، میز و صندلی مخصوص، لوازم نور پردازی و ... جزو لوازم ابتدایی برای یوتیوبر شدن است.

 

- برخورداری از چهره و صدای جذاب

برای اینکه بتوانید یوتیوبر محبوب شوید باید صدای گیرا و چهره ی جذاب (قابل تحمل!) داشته باشید چرا که قرار است طرفداران شما برای ساعت‌‌‌‌های زیاد به صدا و سیمای شما چشم و گوش بدوزند.

 

- آشنایی با نرم افزار‌‌‌‌های تدوین و ادیت عکس

یک یوتیوبر باید بداند که چگونه می‌تواند یک ویدیو را ضبط، ادیت و پخش کند، در واقع باید اینها را یاد بگیرد، قطعا نمی‌تواند با گوشی موبایل تولید محتوا کند و باید مهارت خود را در نرم افزار‌‌‌‌های ویندوز افزایش دهد.

 

- آشنایی با یوتیوب و دانستن قوانین آن و یادگیری زبان انگلیسی

زبان انگلیسی در این بخش به یوتیوبر شدن شما کمک شایانی می‌کند چون باید بتوانید ایمیل ها، پیام ها و قوانین یوتیوب را بخوانید و آنها را رعایت کنید، همچنین برای تولید محتوا حتما به منابع با زبان انگلیسی احتیاج خواهید داشت که نیاز دارید آنها را بفهمید یا ترجمه کنید.

 

- داشتن زمان آزاد

یک یوتیوبر باید از صبح مشغول ضبط و تولید محتوا باشد، برای تولید محتوا باید زحمت بکشد به همین راحتی ها نمی‌توان توقع جلب شدن نظر مردم را داشت. برای همین یک یوتیوبر از صبح مشغول جور کردن و تولید محتوا است (تولید محتوا شامل: فیلمبرداری، عکاسی، تدوین فیلم، تدوین عکس، جور کردن موضوع و گردآوری محتوا و...)

 

- اقامت در کشوری دیگر

برای اینکه یک یوتیوبر بتواند درآمد‌‌‌‌های حاصل از فعالیت خود را از شرکت یوتیوب دریافت نماید می‌بایست دارای یک حساب بین المللی باشد که معمولا در ایران این امکان فراهم نیست.

 

یوتیوبر‌‌‌‌های معروف ایران چه کسانی هستند؟

شاید برای شما هم سوال باشد که یوتیوبر‌‌‌‌های معروف ایرانی چه کسانی هستند. معروفترین یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی به شرح ذیل و به ترتیب شهرت معرفی شده اند.

 

آریا کئوکسر +220 هزار نفر دنبال کننده (1300+ ویدیو)

آریا کئوکسر معروفترین یوتیوبر ایرانی

آریا رحمتی با نام مستعار آریا کئوکسر، اولین یوتیوبر ایرانی است که در حقیقت باز کننده مسیر برای یوتیوبر‌‌‌‌های دیگر فارسی زبان بوده است، او هم اکنون در ترکیه ساکن است و به نظر می‌رسد که از خانواده ای ثروتمند باشد که البته حدود 7 سال است در یوتیوب فعالیت می‌کند و دارای بیشترین تعداد مشترک است. آریا کئوکسر همسر (کوثر عزیزی)، برادر و دوست صمیمی (فرشاد سایلنت) خود را نیز در این شبکه معرفی کرده است و از آنها حمایت می‌کند.

 

فرشاد سایلنت +218 هزار دنبال کننده (517+ ویدیو)

فرشاد سایلنت یوتیوبر معروف ایرانی

فرشاد دهقانی با نام مستعار فرشاد سایلنت دومین یوتیوبر معروف ایرانی است که توانسته است بیشترین مشترکین را برای خود جمع نماید، او هم اکنون در کشور سوئد ساکن است. او هم از خانواده ای پولدار است. فرشاد دهقانی از دوستان قدیمی آریا رحمتی (آریا کئوکسر) است که هر دو اصفهانی هستند.

 

پوریا پوتک +180 هزار دنبال کننده (540+ ویدیو)

پوریا پوتک از معروفترین یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی

سومین و معروفترین یوتیوبر فارسی، رپر معروف ایرانی است، پوریا پوتک از خوانندگان رپ فارسی است که مقیم کشور اکراین است و همسری روس دارد، او که دارای یک کانال یوتیوب پر بازدید و پر مخاطب است، فعالیت‌‌‌‌های دیگری مثل تولید و انتشار آلبوم‌‌‌‌های موسیقی را دنبال می‌کند.

 

میا پلیز و کوروش توپیا +190 هزار دنبال کننده (261+ ویدیو)

میا پلیز و کوروش توپیا یوتیوبر‌‌‌‌های معروف ایرانی

یک زوج یوتیوبر ایرانی مقیم کانادا که تا قبل از این دارای دنبال کنندگان بیشتری بوده اند، اما با رعایت نکردن اصل محتوا گذاری روزانه در یوتیوب، کانال آنها از فرشاد سایلنت و پوریا پوتک عقب افتاد و آنها رده ی چهارم را به خود اختصاص دادند، این درحالی است که تا چندی بیش آنها رقیب اصلی آریا کئوکسر بودند. کیمیا با نام مستعار میا فعالیت خود را از سال ها پیش در یوتیوب فارسی آغاز کرده است که احتمالا به دلیل داشتن سبک زندگی کانادایی - ایرانی مورد استقبال مردم واقع شدند.

 

 

یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی و خطر آن برای فرزندان ما

همانطور که گفته شد این اشخاص افرادی هستند که به جز مهارت خنداندن و سرگرم کردن کودکان کار خاص دیگری را بلد نیستند، آنها بارها و در ویدیو‌‌‌‌های مختلف اعتراف کرده اند که اکثر مخاطبان آنها کودکان و بچه مدرسه ای ها هستند، پس با فهم این مهم باید آسیب ها و خطراتی که ممکن است کودکان و فرزندانمان را تهدید کند، بررسی و برطرف نماییم. قطعا شما به عنوان یک انسان بزرگسال و بالغ حوصله ی تماشای بازی‌‌‌‌های کامپیوتری آریا کئوکسر، یا خنده‌‌‌‌های بلند فرشاد سایلنت یا گریه‌‌‌‌های میا پلیز و یا محتوا‌‌‌‌های هجو پوریا پوتک را نخواهید داشت اما باید بدانید فرزندان ما مخاطبان اصلی این برنامه‌‌‌‌های کسل کننده (از نظر ما کسل کننده) هستند.

اگر قرار بود بین یوتیوب و اینستاگرام یکی را برای کودکم انتخاب می‌کردم، قطعا انتخابم یوتیوب بود، چرا که یوتیوبرها بسیار بهتر و پاک تر هستند. (نگارنده)

 

یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی و آسیب شناسی

 

- دوری از کتاب و درس

اولین آسیبی که ممکن است کودکان و فرزندان ما از تماشای این برنامه ها ببیند، دور شدن آنها از کتاب و درس و زندگی است، یوتیوبر‌‌‌‌های معروف فارسی جز تعداد کمی از آنها بارها (در ویدیو‌‌‌‌های مختلف) اذعان داشته اند که تا بحال کتاب نخوانده اند یا علاقه ای به این کار ندارند، توجه داشته باشید این حرفها از افرادی که الگوی کودکان ما هستند به زبان می‌آید.

 

- اعتیاد به یوتیوب

مشاهده ویدیو‌‌‌‌های روزانه و شاد و سرگرم کننده یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی می‌تواند باعث اعتیاد در فرزندانمان شود، او همواره دوست دارد تا در یوتیوب بچرخد و بیشتر وقت خود را بابت این کار از دست می‌دهد. توجه داشته باشید که او فقط تماشا چی است و نظاره گر پول در آوردن یوتیوبر‌‌‌‌های محبوبش است.

 

- اتلاف وقت

باید بدانید که محتوا‌‌‌‌های تولید شده توسط یوتیوبرها محتوایی خالی از آموزش است این ویدیو ها خوشمزگی خود را از تهی بودن بدست می‌آورند و معمولا و در 90 درصد مواقع هیچ بازخورد مثبتی برای کودکان ندارند ولی در کنار آن پیام‌‌‌‌های منفی بسیاری را در خود جای داده اند.

 

- ترویج مهاجرت

با توجه به اینکه اکثر یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی در خارج از کشور هستند، حداقل معروفترین آنها در خارج از کشور زندگی می‌کنند، خواه نا خواه (به سبب زندگی مرفه) این پیام را در کودک ایجاد می‌کنند که موفقیت فقط در پس مهاجرت است.

 

- ترویج بی دینی

بارها و بارها معروفترین یوتیوبر فارسی اذعان داشته است که هیچ دینی را قبول ندارد این مسئله می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی را بر زندگی شخص بگذارد و آینده آنها را دچار چالش کند، چرا که فردی که دینی ندارد پس به احتمال زیاد به هیچ چیزی پایبند نخواهد بود چون اعتقادی به معاد ندارد.

 

- ترویج مسائل جنسی

مسائل جنسی به سبب اینکه همواره مخفی می‌شود نباید بزرگنمایی شود چرا که در ذهن کودک اثرات دائمی و لذت بخشی خواهد داشت، بسیاری از این یوتیوبرها مسائل جنسی را بزرگنمایی می‌کنند و‌ آنها را مسائلی خارق العاده نشان می‌دهند در صورتی که در واقعیت اینچنین نیست و مسائل جنسی هم بخشی از زندگی ما هستند.

 

در بالا 6 مورد از مهمترین آسیب‌‌‌‌های یوتیوبر‌‌‌‌های فارسی را بررسی کردیم که در واقع این آسیب ها بسیار جدی هستند و پدر و مادر ها با آگاهی به این مسائل باید به زندگی فرزندان خود جهت دهی کنند و آنها را در مسیر درست قرار دهند (از مشاورین خانواده کمک بگیرند) و یوتیوبر‌‌‌‌های ایرانی نیز اگر علاقه مند به مخاطبان خود هستند باید مراقب بسیاری از رفتارها و اعمال خود باشند، پدر و مادرها می‌بایست رفتار‌‌‌‌های خود را اصلاح کنند ابتدا خودشان اهل کتاب و مطالعه و کار باشند و سپس از فرزندشان توقع این مسائل را داشته باشند.

 

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

10 نظر
Mehrzad King
پنج شنبه سی و یکم شهریور ۰۱
پاسخ
()
()
Mehrzad King
من خودم يوتيوبرم خيلي هم رازي هستم آهاي به آريا و فرشاد چيز ميگي اشقال ببخشيد يکم بي ادبي کردم
به تو چه
جمعه بیست و هشتم مرداد ۰۱
پاسخ
(2)
(1)
به تو چه
خيلي هم يوتيوب خوبه
ShayanRezaei
چهارشنبه چهاردهم اردیبهشت ۰۱
پاسخ
(1)
(2)
ShayanRezaei
عالی بود ممنون
.....
چهارشنبه هجدهم اسفند ۰۰
پاسخ
(6)
(1)
.....
واقعا متن غير درست و غلط بود و اقرار زيادي شده بود نويسنده بدون هيچ تحقيقي اين متن رو نوشته بود و با قوانين يوتوب هيچ اشنايي نداشته
حسین
پنج شنبه دوازدهم اسفند ۰۰
پاسخ
(8)
(2)
حسین
من مخالفم این مطلب خوب نیست
یزدانی
شنبه بیست و پنجم دی ۰۰
پاسخ
(2)
(1)
یزدانی
با سلام، يکم در متن تندروي شده ولي در کل فيلتر شدن از مهمترين عوامل بي محتوايي در يوتيوب است.باعث شده بيشتر خارج نشيناني که نمونش گفته شده وارد اين محيط شوند و از داخل بخاطر مشکلاتي که دارند تعداد کمتري تمايل دارند.نمونه اش کانالي درباره استان حضرت رضا (ع) بود که داشت مخاطبان زيادي کسب ميکرد و بخاطر فيلتر بودن و وابستگي نهادي،فعاليتش متوقف شد! هنوز بعد چندسال تعدادي از مخاطبينش در کانال ماندند! به اين شکل ميدان اين رسانه را خالي کردند. بخاطر فيلتر مردم کمتري سمتش ميروند و خودبخود حساسيت کمتري در جامعه پيدا ميکنند. تلگرام با اين شبکه فرق داره،تلگرام بيشتر مبتني بر متن است و عکس ،درجه دوم،فيلم بسيار کم ،فيلتر اثر زيادي ندارد ولي در يوتيوب تماما فيلم و معمولاً با کيفيت بالا هست که حجم ميگيره...
یه کیونس
جمعه هفدهم دی ۰۰
پاسخ
()
(3)
یه کیونس
باید همه چیز فرهنگ سازی شود
رسولی
شنبه بیست و نهم آبان ۰۰
پاسخ
()
(3)
رسولی
اگر استفاده درست از هر چيزي را ياد بگيريم ديگر اينها خطر نداره
نعیمه
شنبه بیست و نهم آبان ۰۰
پاسخ
()
(4)
نعیمه
بالاخره بايد فرهنگ سازي شود
نانا
شنبه بیست و دوم آبان ۰۰
پاسخ
()
(4)
نانا
عالي بود، پدرها و مادرها نبايد بي خيال باشند