کارما چیست؟ با بیان دلایلی محکم بر رد کارما و تناسخ

header
Arooskoo Ads
۱۴۰۰/۴/۲ چهارشنبه
(5)
(0)
کارما چیست؟ با بیان دلایلی محکم بر رد کارما و تناسخ
کارما چیست؟ با بیان دلایلی محکم بر رد کارما و تناسخ

کارما یا تناسخ

این روزها در میان جوانان و خانواده‌‌‌‌های جوان ایرانی صحبت‌‌‌‌های مختلفی در باب کارما (KARMA) مطرح می‌شود و ما در سایت عروسکو خود را موظف دانستیم تا اطلاعاتی جامع را در مورد کارما ارائه نماییم، مباحثی که شاید در کمتر سایتی به آن اشاره شده است. همانطور که می‌دانید کارما یک دیدگاه محسوب می‌شود و لازم است تا برای بررسی کارما از مباحث دینی بویژه دین مبین اسلام استفاده شود، امیدواریم این مطلب مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد و در نشر حداکثری آن همکاری‌‌‌‌های لازم صورت پذیرد.

 

کارما چیست؟

کارما در ویکی پدیا اینطور معنی شده است که یعنی عمل، فعل یا کار و به نتیجه ای که از ترکیب نیت و عملکرد یک فرد منتج میشود گفته میشود. به این معنی که اگر نیت و عمل هر دو خوب باشند سرانجام (دنیایی) و نتیجه آن یا اصطلاحاً کارما یا زیستکار آن خوب است و اگر نیّت و یا عمل بد باشند نتیجه یا کارمای آن برای فرد در زندگی بد است. این عملکردها ذاتاً و به طور خودکار نتایجی (انتقام کیهانی/الهی) را در این زندگی و زندگی بعد به دنبال دارند. بدین معنی که «هر چه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی».

همانطور که در ویکی پدیا معنی شده است کارما در حقیقت به مجموعه ای از اقدامات مثبت یا منفی در زندگی هر فرد گفته می‌شود که برای آن فرد همان نتیجه را در بر خواهد داشت، اگر عمل و نیت خوب باشد نتیجه خوب در این دنیا دارد و اگر عمل و نیت بد باشد نتیجه بد در این دنیا دارد. به طور کلی و در دیدگاه سطحی کارما و اعتقاد به آن بد به نظر نمی‌رسد و پیروان این اعتقاد ممکن است سعی در مثبت جلوه دادن آن داشته باشند اما در دل ماجرا آفاتی وجود دارد که این آفات و کاستی‌‌‌‌های کارما می‌تواند سرنوشت آدمی را دستخوش تغییر نماید.

 

خاستگاه کارما در ادیان هندوئیسم و بودئیسم است که آنها معتقد هستند هر عملی که از انسان سر می‌زند حاوی مقادیری انرژی (مثبت یا منفی بسته به عمل) است که این انرژی در نهایت به خود فرد اصابت خواهد کرد. در این دیدگاه پیامد اعمال انسان کارمیوه نامیده می‌شود.

 

دلایل غیر دینی در رد کارما

همانطور که گفتیم خاستگاه کارما ادیان هندوئیسم و بودئیسم است، این ادیان نواقص بسیار زیادی دارد و در زمره ی ادیان نا معتبر و ناقص به حساب می‌آیند، عدم دقت در وضع قوانین و توصیفات آن و غیر کامل بودن آنها باعث شده است تا مبانی و اساس‌ آنها به راحتی قابل رد باشند، در رد کارما دلایل غیر دینی زیر مورد بحث است.

 

1- عدم عدالت در کارما

کارما بر خلاف تبلیغاتش و مبانی آن ضعف بسیار بزرگی در مسئله عدالت دارد، دقیقا خلاف تئوری که مبنا و اساس شکل گیری آن است که هر عمل نتیجه برابر و متناسب خواهد داشت. یعنی اینکه به عنوان مثال افرادی که در طول زندگی خود ظلم‌‌‌‌های فراوانی کرده اند، با دستورات خود انسان‌‌‌‌های زیادی را آواره کرده و یا کشته اند یا بمب اتم بر سر مردمانی بی گناه فرود آورده اند و یا روزانه کودک کشی و قتل عام می‌کنند، آنها چگونه نتیجه کارشان را در این جهان یا حتی جهان تناسخ گونه خواهند چیشید؟؟؟ آیا به تعداد انسان هایی که کشته اند، زجر کشته شدن خواهند چشید؟؟!! خیر اینطور نیست و کارما نمی‌تواند پاسخی برای این سوال ها بدهد و برعکس آن بسیار انسان هایی هستند که مظلوم و بی گناه اند ولی در دنیایی جهنم بار دارند زندگی می‌کنند. (مردمان آفریقا)

 

2- کارما و تناسخ

به نظر خود پیروان کارما و بدعتی که در گروهی دیگر از پیروان کارما پدید آمده است، می‌خوانیم که انسان‌‌‌‌های بسیار گناه کار برای درک عذاب هایی که در زندگی داده اند می‌بایست یکبار بمیرند و بار دیگر در قالبی جدید و انسانی جدید به این دنیا باز گردند، آیا این نظریه صادر شده از سوی آنها عدالت محور است چرا باید بدنی دیگر زجر بدن پیشین را بکشد، چرا باید ما در قالب یک سگ، گربه، درخت و میز!!! به این دنیا بازگردیم، اگر قرار است اینطور شود آیا بهتر نیست سازوکاری مثل دنیای پس از مرگ وجود داشته باشد که مجبور نشویم در قالب یک سگ یا پشه زجر زندگی پیشین خود را بچشیم!!!؟ دوم اینکه مبانی تناسخ با کدام حقیقت علمی ثابت شده است؟؟

 

3- آسیب پذیری پیروان کارما

افرادی که به کارما اعتقاد دارند بسیار آسیب پذیر هستند چرا که اگر عملی خوب را انجام دهند و منتظر عواقب خوب آن عمل باشند اگر دچار یک گرفتاری یا چالش سخت در زندگی خود شوند (دقیقا بر عکس توقعشان) کلیه اعتقادات و مبانی فکری شان بهم می‌ریزند و دچار یاس و پوچی می‌شوند.

 

4- کارما برای ترسوها

پیروان کارما معمولا از افراد ضعیف، ترسو جامعه هستند، آنها از اعتماد به نفس کمی برخوردارند و اکثرا نمی‌توانند حق خود را از دیگران بگیرند پس در نتیجه رجوع می‌کنند به اعتقادات کارماییشان و خیال خود را راحت می‌کنند.

 

 

دلایل دینی در رد کارما

چقدر بهتر است در بحث تحلیل مبانی اعتقادی کارما، مقایسه با یک دین دیگر صورت پذیرد چرا که خاستگاه و وطن کارما در حقیقت از بطن یک دین است، در این مقایسه کارما قرار است تا با کامل ترین دین، یعنی دین اسلام مقایسه شود.

 

1- کارما و رد معاد

هر انسانی که با مباحث دینی آشنا باشد فارغ از اینکه چه دینی دارد، به خوبی می‌داند که جهان دیگری پس از مرگ در انتظار ماست و در حقیقت زندگی ما بدون معاد بی معنی و پوچ خواهد بود و زندگی کردن با این عمر کوتاه بسیار مضحک به نظر می‌رسد. در کارما معاد و بهشت و جهنم وجود ندارد و زندگی بر مبنای ریاضیات است یعنی که عمل خوب در برابر یک بازخورد خوب، یک عمل بد در برابر یک بازخورد بد و این ریاضیات دست و پا گیر باعث می‌شود تا انسان معاد گریز شود و توجهی به دنیای بعدی نداشته باشد، افرادی که می‌گویند دنیای بعد از مرگ وجود ندارد به دلیل اینکه هیچکس آن دنیا را ندیده است پس من هم می‌گویم برق و گاز وجود ندارد چون هیچکس آنرا ندیده است!

 

2- کارما و کم رنگ شدن خدا

بسیاری از افراد که معتقد به کارما هستند، رنگ بوی کمی از حضور خدا در زندگی شان است و عمل صالحی که انجام می‌دهند برای رضای خدا نیست و برای بازخورد آن است، پس در این سیستم نوعی معامله با کیهان یا انرژی که تضمینی برای آن وجود ندارد انجام می‌شود، ولی آنجایی که خدا فرموده است با او معامله کنیم و او در وعده هایش صادق است و از هر قدرتی بالاتر است.

 

3- کارما یعنی تناسخ

تناسخ می‌گوید روح هر فرد بعد از مرگ از جسم بیولوژیک خود به جسم دیگری منتقل می‌شود و مجددا به این جهان باز می‌گردد که این ایده در واقع بدون هیچ گونه پشتوانه علمی و دینی است و هیچ توجیهی برای اثبات آن تاکنون ارائه نشده است، کارما دقیقا بر همین پایه استوار است و زندگی آدمی را محصور در این دنیا و پوچ تلقی می‌کند.

 

4- کارما یعنی نا امیدی

هر فردی در زندگی دچار خطاها و گناهانی است که با استغفار و نزدیکی به درگاه پروردگار و توبه کردن و ترک گناه می‌تواند در صدد دفع عقوبت آن بر بیاید و امید به آینده و امید به خدای بخشنده و مهربان داشته باشد در کارما چنین مفهومی وجود ندارد و هر عمل بدی یک انرژی منفی است که به عقیده آنها بالاخره به زندگی شان باز خواهد گشت. این اعتقاد باعث تضعیف روح هر فرد و نگرانی‌‌‌‌های گاه و بی گاه می‌شود که زندگی هر کسی را می‌تواند دچار یاس و نا امیدی کند.

 

 

در انتها فکر می‌کنیم که این 8 دلیل مطرح شده کفایت داشته باشد و هر ذهن آگاه و بیداری را راضی گرداند، کارما در حقیقت فرصت مناسبی را برای افراد سود جو مهیا کرده است تا با برگزاری کلاس‌‌‌‌های متعدد در قالب‌‌‌‌های روانشناسی و یا حتی نزدیکی با خدا منجر به انحراف و کافر شدن آنها به خداوند می‌شود که این اتفاق مهلک می‌تواند سعادتمندی یک فرد را خراب گرداند و زندگی را در مسیری اشتباه قرار دهد. فردی که پیرو کارما است معمولا از عبادت خداوند غافل می‌شود و همه چیز را ترازوی کارما محاسبه می‌کند. این موضوع در حقیقت یک چالش خطرناک برای خانواده هاست که می‌بایست در روز ها و سال‌‌‌‌های آینده خود را برای آن آماده کنند و آموزش‌‌‌‌های لازم جهت جلوگیری از انحرافات احتمالی (بویژه جوانترها) را ببینند. در آخر باید بگویم که اگر شخصی را دیدید که معتقد به کارما ست به او بگویید که احتیاجی ندارد کلاس شرکت کند و یا پیرو اعتقادی پوچ با نقص‌‌‌‌های فراوان شود و خداوند را در زندگی خود بی تاثیر قلمداد کند و بهترین کارما همان چیزی است که خداوند اشاره کرده است که هرکس ذره ای نیکی کند جواب آن را خواهد گرفت و هرکس سر سوزن بدی کند نتیجه آن را خواهد چشید. ولی کجای دنیا، بعد از مرگ و چگونه دقیقا برای ما انسان ها مشخص نیست.

 

منبع: سایت عروسکو

کپی برداری با لینک به منبع مجاز است.

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

5 نظر
رضوان
چهارشنبه بیست و دوم تیر ۰۱
پاسخ
()
()
رضوان
سلام کارما وجود داره کسي که ظلم کنه رو مردم بمب اتم بريزه تبديل به يک قوم ميشه الان همه بدبخت و بعدها همه بدبخت به دنيا مي آيند اما من گاهي ديدم کسي که اشتباه کرده خوشبخت و زيباست اولا اصالت انسان با روح اين ممکنه اصلا اون آدم نباشه روحش عوض شده باشه دوما مي خوام بگم برخي گناهان ما کار اجنه شما گاهي ديديد يک روز بي جهت افرادي با شما دعوا کردند که نزديک بوده خون راه بيفته اگه قتل اتفاق مي افتاد چي برخي فحشاها و اتفاقا کار اجنه و گاهي ستاره ها بوده البته نه همه هر چند اونا هم عفو کامل نداره خدا طبق عدل مي دونه کدام گناهان اينجوري بوده من چند بار به دنيا اومدم يک بارم گياه و مار بودم اژدها و الانم بدن گياه و مار گمانم داشته باشم اما من طبق ظلم اخيري که چند سال پيش بهم شد به خدا فحاشي کردم و بعد ديدم دارم مجازات ميشم چند بدن دارم و داشتم اونا کار بد کردند اومدم نفرين کردم قحطي بياد و حالا فهميدم يکي دو سه بدنم بخاطر کرونا و قحطي دچار کارهاي خيلي زشت و جرم و قتل شدند اينو که يادم اومده بدتر ديوانه شدم و انگار حس کردم جرم من سنگين تر شده و فهميدم چند بدنم گناهاني کرده بودند يکيشان خودش و خانواده اش انقدر به پدر خود کم محلي کردند که رفته پشت بام خودسوزي کرده و تو هر گناه طبق صليب حضرت عيسي اگه قتل و اينجور کارها باشه خدا هم رو صليب عذاب مي کشه يک شب خدا تا صبح بالاي يک قبر رو صليب عذاب کشيده قتل خانوادگي بوده طرف ثروت خود را بخشيده بوده به قاتل که نزديکانش بوده چيزي نداده بقيه شب ها را نمي دونم مي گفته کي تموم ميشه خسته بوده خواب نياز داشته آويزان عذاب کشيده
حکمت
دوشنبه هفدهم آبان ۰۰
پاسخ
()
(1)
حکمت
واقعا اينها چرت و پرته
سمیعی
چهارشنبه دوم تیر ۰۰
پاسخ
()
(1)
سمیعی
جالب بود i beleive karma
حدیث
چهارشنبه دوم تیر ۰۰
پاسخ
(0)
(1)
حدیث
واقعا درسته من يه مدت درگير کارما شده بودم و اصلا از خدا دور بودم
نیما
چهارشنبه دوم تیر ۰۰
پاسخ
(0)
(1)
نیما
عالي بود ممنون از مطلب خوبتون