حسادت یعنی چه؟ چرا حسود هرگز نیاسود!

header
Arooskoo Ads
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ پنج شنبه
(3)
(0)
حسادت یعنی چه؟ چرا حسود هرگز نیاسود!
حسادت یعنی چه؟ چرا حسود هرگز نیاسود!

حسادت چیست و حسود کیست؟

 

در این مقاله از سایت عروسکو سعی کرده ایم تا اطلاعات جامع و علمی را در زمینه حسادت به مخاطبان خود ارائه نماییم. هرگز فراموش نکنید که افراد حسود بسیار سمی است و به احتمال زیاد باید از زندگی خود دورشان کنید. حسادت نوعی احساس عاطفی است که عده ای آن را اکتسابی و عده ای ذاتی می دانند. حسادت یک صفت روانشناسی و اخلاقی است که ذاتا در وجود همه انسان ها هست، ولیکن افرادی که دچار اختلال روانی می شوند آن را در وجود خود رشد می دهند. در نتیجه حسادت از دیدگاه روانشناسی یک بیماری یا اختلال روانی تلقی می شود. 

 

زیر بنای حسادت تمایل انسان به کسب امتیازات و کمال است به عبارتی وقتی انسان با پیشرفت یا موفقیت بیش از اندازه دیگران مواجه می شود، حالتی به او دست می دهد که احساس حقارت می کند لذا برای اجتناب از این رنج تلاش برای کسب امتیاز آن می کند و چون استعداد و امکانات رسیدن به کمال (موفقیت) مورد نظر را ندارد و یا در حد کافی تلاش نمی کند، در نتیجه نمی تواند به آن برسد و دچار حسادت می شود و به عنوان فرد حسود نام می گیرد.

 

برخی روانشناسان بر این باورند که حسادت در 15 تا 16 ماهگی در کودکان آشکار می شود و در دو زمان یعنی سن 2 تا 5 سالگی و در دوران بلوغ به اوج خود می رسد، البته حسادت همیشه تاثیر منفی ندارد به عبارتی اگر میزان آن معقولانه و منطقی باشد می تواند موجب تلاش و پیشرفت هم بشود.

 

نشانه های حسادت چیست؟

 

1- کودک مستقیم می گوید از نوزاد متنفر است و به صدمه زدن نوزاد می پردازد.

2- پس از تولد نوزاد، کودک بزرگتر بد رفتار می شود، مثلا بشقاب ها را می شکند، بد زبانی می کند و به حرف های بزرگ تر ها گوش نمی دهد.

3- چون از نوزاد متنفر است، اینگونه تصور می کند که او را از پنجره به پایین پرت کرده و یا او را خفه کرده است، لذا بی مقدمه به طرف تخت خواب یا اتاق نوزاد می دود، تا ببیند هنوز نوزاد آنجا هست یا نه!

4- بعضی اوقات کودک بزرگتر از غذا خوردن خودداری می کند و یا دچار بی اشتهایی شده و عمدا خود را به بیماری می زند. تا توجه والدین خود را به بیماری خود جلب کند. همچنین ممکن است اظهار ترس بیجا کند.

5- حسادت در بعضی کودکان با سرفه یا جوش های پوستی بروز می کند و برخی هم بسترشان را خیس می کنند. 

6- برخی از کودکان هنگام بروز حسادت ناخن هایشان را می جوند و یا موهایشان را می کشند.

7- شخص بزرگ سال از فرد موفق بد گویی می کند، غیبتش را می کند و یا عیب او را بزرگ نمایی می کند. تا بدین وسیله او را از چشم دیگران بیاندازند.گاهی نیز او را مسخره می کند! و عیوب او را در چشم دیگران بزرگ نمایی می کند.

8- گاهی چنان از فردی تعریف و تمجید می کند که از او شخصیتی مخوف در نزد دیگران می سازند که براحتی کسی به طرف آن شخص نرفته و رابطه ای با او برقرار نکند.

9- بعضی وقت ها چون عملا نمی تواند امتیازات فرد مورد نظر را کسب کند در نتیجه مکانیزم بی اعتنایی را در پیش می گیرد.

 

دلایل حسادت چیست؟

 

حسادت علت های مختلفی دارد، که ذکر همه آنها در این مطلب نمی گنجد، لذا در این مقاله از سایت عروسکو سعی کرده ایم تا به مهم ترین آنها اشاره نماییم.

1- کمال خواهی بیش از توانمندی و حق لایق شدن بیش از اندازه به خود. (یعنی فرد بیش تر از ظرفیت ها و توانایی های خود، از خودش انتظار دارد)

2- ترس از دست دادن موقعیت و یا امتیازات موجود (به همین دلیل تملق و چابلوسی از دیگران می کند)

3- مشاهده موفقیت و امتیاز دیگران و احساس عدم توانایی در خود برای کسب آن امتیاز که گاهی موجب افسردگی نیز می شود

4- احساس حقارت و پشیمانی و شرمندگی  در نتیجه دست زدن به تخریب دیگران و یا انجام تبلیغات درباره خود مثل متوسل شدن به سوابق خانوادگی، وصل کردن خود به افراد برجسته ای در جامعه که می شناسد.

5- ضعف اعتماد به نفس و خود باوری

6- تربیت غلط و یادگیری های اشتباه

 

مهارت های مقابله با حسادت

 

برای جلوگیری از رشد حسادت در ذهن فرزندان خود سعی کنید؛

1- به کودک بزرگتر در صورت وجود کودک کوچکتر ابزار علاقه کنید. تا امنیت خاطر برایش حاصل شود.

2- پس از تولد نوزاد، کودک بزرگتر را از خود دور نکنید یعنی اتاقش را تغییر ندهید و به دلیل ترس از اذیت کردن کودک کوچکتر او را به مهد کودک نفرستید.

3- کودک را برای خرید وسایل نوزاد با خود ببرید جتی بهتر است به کودک پول بدهید، تا خودش چیزی برای نوزاد بخرد. 

4- کودک را تشویق به مراقبت از نوزاد بکنید مثلا در استحمام نوزاد، اجازه دهید کودک به شما کمک کند.

5- اگر کودک علاقه مند است که نوزاد را ناز و نوازش کند، اجازه چنین کاری را به او بدهید.

6- وقتی مادر، نوزاد را بغل می کند، بهتر است پدر یا سایر اعضای حاضر در منزل کودک بزرگ تر را بغل کرده و یا نوازش کنند و در صورت امکان مادر هر دو را بغل کند.

7- در هنگام بروز حسادت با عصبانیت کودک را منع نکنید بلکه با تحمل و بردباری او را راهنمایی کنید.

8- از توجه و محبت افراطی به نوزاد در حضور دیگر فرزندان پرهیز کنید.

9- مسئله حسادت کودک به نوزاد را در حضور وی برای افراد خانواده و یا میهمان ها تعریف نکنید.

10- از تبعیض بین فرزندان و یا همکاران و شاگردان به شدت پرهیز کنید.

11- موفقیت دیگران را به رخ فرزندانتان، همکاران یا دوستان نکشید و هرگز فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید.

12- کمبود ها، نقایص بدنــی و نقاط ضعف افراد را به رخ نکشید و یا نزد دیگران بیان نکنید چون ممکن است نسبت به آنها احساس حقارت بکند و در نتیجه حسادت بورزد.

13- از توسل به فشار، اجبار، تهدید، سرزنش و یا تنبیه برای درمان حسادت پرهیز کنید زیرا فردی که دچار اختلال حسادت می شود، بیشتر از دیگران نیازمند محبت است.

14- توانمندی فردی را که حسادت می ورزد، برجسته نموده و از آن صحبت کنید مثلا بگویید مثلا فلانی نقاش خوبی است در عوض تو شاگرد ممتاز کلاس هستی.

 

اما درباره خودتان...

 

سعی کنید خودتان را به خوبی بشناسید و همیشه به جنبه های  مثبتی که دارید بیاندیشید همچنین واقع بینی را از دست نداده و بپذیرید که هیچ دو انسانی کاملا شکل و خصوصیات و نیاز یکسانی ندارند.

جمله ی " برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی" را در صدر برنامه های زندگی خود قرار دهید و با توجه به آن تلاش کرده و از نعمت های خدا دادی و استعدادهای نهفته تان بهره بیشتری بگیرید. به قدرتمند شدن منطقی و انسانی خود فکر کنید زیرا انسانی که نیازمند اقتصادی اجتماعی و روحی و روانی نباشد، نیازی ندارد به کسی حسادت بورزد.

حسادت سد راه پیشرفت و شکوفایی شما می شود و ارزش علم و ایمان شما را از بین می برد، سعی کنید با قوت تمام بر نفس خود غلبه کنید و به جای بدبینی خوش بینی و به جای کینه ورزی و دشمنی دوستی و آشتی را در وجود خود تقویت کنید.

 

یادتان باشد اول باید خودتان به برادر، خواهر، پدر و مادر و دوستانتان حسادت نکنید تا فرزندانتان آموزش غلط از شما نگیرند.

 

درمان حسادت با گیاهان دارویی

 

بهتر است در وجود خود کنجکاوی کنید و اگر حسادت را احساس کردید و به طور عادی نتوانستید بر آن غلبه کنید و خود را آرام و راضی نگه دارید، خوب است روزی یکبار هربار یک قاشق غذاخوری مرزن جوش را مثل چای حدود 20 دقیقه دم کرده و سپس آب آن را صاف و شیرین کنید و بنوشید. مصرف این دارو به طور مداوم در حل مشکل شما موثر خواهد بود.

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

4 نظر
امید
یکشنبه بیست و یکم دی ۹۹
پاسخ
()
()
امید
جدا افراد حسود مضر هستن
کریم
پنج شنبه هجدهم دی ۹۹
پاسخ
()
()
کریم
واقعا بايد به خدا پناه برد از رشک و حسادت
ندا
پنج شنبه هجدهم دی ۹۹
پاسخ
()
()
ندا
من از خواهر خودم خيلي ضربه خوردم همش هم براي حسادت بود
علی رضا
پنج شنبه هجدهم دی ۹۹
پاسخ
()
()
علی رضا
واقعا آدم هاي حسود در زندگي سمي هستند