تفاوت های آرایشگاه زنانه، سالن زیبایی و عروس سرا

Arooskoo Ads
۱۳۹۶/۸/۲۶ جمعه
(13)
(1)
تفاوت های آرایشگاه زنانه، سالن زیبایی و عروس سرا
تفاوت های آرایشگاه زنانه، سالن زیبایی و عروس سرا

تفاوت های آرایشگاه زنانه، سالن زیبایی و عروس سرا در چیست؟


اگر شما به دنبال راه اندازی یک آرایشگاه یا سالن زیبایی و یا حتی استفاده از خدمات زیبایی در آرایشگاه زنانه هستید. ممکن است تاکنون با عناوینی همچون آرایشگاه زنانه در تهران ، سالن زیبایی در مشهد و یا بطور مثال عروس سراهای کرج مواجه شده باشید و شاید این پرسش برایتان بوجود آمده باشد که براستی چه تفاوتی میان آرایشگاه زنانه ، سالن زیبایی و عروس سرا وجود دارد، آیا این سه تفاوت هایی با هم دارند و چرا مانند کسب و کارهای دیگر دارای یک عنوان شغلی واحد نیستند؟
ما در این مقاله سعی کرده ایم تا بواسطه تحقیق در سایت ها و مقالات معتبر اروپایی به یک تعریف جامع برای هریک از این عناوین برسیم و بر طبق آن چکیده ای از مطالب بدست آمده را خدمتتان ارائه کنیم. در کشور های پیشرفته اروپایی این عناوین صفتی برای میزان و سطح کاری واحد های خدمات زیبایی محسوب می شود. به طور مثال آرایشگاه زنانه خدمات محدود تری را ارائه داده و در عوض سالن زیبایی خدمات پیشرفته تری را نسبت به آن در خود جای داده است و بطور کل از مترادف عنوان عروس سرا هم استفاده نمی کنند و بجای آن از کلماتی همچون میکاپ آرتیست عروس، گریمور عروس و ... استفاده می کنند.


آرایشگاه زنانه

آرایشگاه عموما به مکانی گفته می شود که در آن خدمات مـو به صورت نیمه تخصصی ارائه می گردد که اغلب مراجعین برای انجام کارهای روزانه و در قبال پرداخت وجهی اندک این خدمات را دریافت می کنند. هزینه های آرایشگاه های زنانه اغلب بسیار کمتر از سالن ها و مراکز زیبایی است. در واقع خدمات آرایشگاه های زنانه پیش پا افتاده و غیر تخصصی است که افراد ماهر همچون میکاپ آرتیست، هیر استایلیست، متخصص شینیون و ناخن و دیگر افراد در آن اماکن فعالیتی ندارند.
آرایشگاه زنانه معمولا ساعات کاری بیشتری را نسبت به سالن های زیبایی دایر است و همانطور که گفتیم به دلیل کیفیت پایین تر خدمات تعرفه های کمتری را در قبال انجام سفارشات مشتری دریافت می کنند و این خدمات منحصرا خدمات مو و اصلاح مو های زائد است. این مراکز فضای کوچکتری را برای خدمات در اختیار دارند ولی در عوض تعداد صندلی های بیشتری در آرایشگاه ها موجود است. معمولا سرویس دهندگان در آرایشگاه های زنانه با اجاره صندلی از صاحب آرایشگاه مشغول کار می شوند و در قبال در آمدی که بدست می آورند، درصدی را به عنوان سهم اجاره صندلی به صاحب آرایشگاه پرداخت می کنند. پس در نتیجه کیفیت خدمات ارائه شده آنطور که باید و شاید تضمین شده نیست و ممکن است هر شخصی بتواند صندلی کار یک آرایشگاه زنانه را تصاحب کند. در نهایت با توجه به موارد گفته شده مخاطبان آرایشگاه های زنانه از همه اقشار جامعه بوده و محدودیت در پذیرش افراد قائل نیستند.


سالن زیبایی

منظور از سالن زیبایی مراکزی است که خدمات گسترده تری را نسبت به آرایشگاه های زنانه ارائه می دهند. خدمات سالن زیبایی به بخش های مختلفی مثل: کلیه خدمات مو مانند رنگ، استایل، کوتاهی، شینیون و ...  همینطور خدمات زیبایی دست و پا، سر و صورت، مانیکور، پدیکور، گریم تخصصی، میکاپ تخصصی، ماساژ حرفه ای و سایر موارد بوده که این مراکز همانطور که گفته شد فضای بیشتری را در اختیار داشته و بدلیل ارائه خدمات تخصصی معمولا تعداد صندلی کمتری را داشته و در عوض کیفیت بیشتری را در خدماتشان ارائه می دهند. در واقع سالن زیبایی به اتاق های مختلفی برای هریک از خدمات به صورت مجزا تقسیم شده که در هر کدام یک نوع خدمات بوسیله متخصص انجام می شود.
همانطور که اشاره شد تعرفه های سالن زیبایی بدلیل تخصصی بودن و استفاده از افراد ماهر بسیار بیشتر از تعرفه های آرایشگاه زنانه است. مقوله استخدام در سالن زیبایی کمی فراتر از اجاره صندلی است و متقضی  می بایست رزومه کاملی را از سوابق کاری خود و مهارت هایی که تاکنون کسب کرده به مدیر سالن ارائه دهد و در یک دوره آزمایشی قبل از استخدام دائم فعالیت نماید، مسلما در چنین شرایطی نیروی متخصص استخدام شده و به صورت ماهیانه از مدیر سالن حقوق ثابت دریافت می نماید.


عروس سرا

 

عروس سرا در اکثر کشورهای اروپایی به این معنایی که ما می شناسیم وجود ندارد و در حقیقت اگر بخواهیم معادلی را برای این دست خدمات بیاوریم، به کلیه خدمات زیبایی عروس در روز عروسی که توسط دو یا سه نفر از افراد خبره و ماهر در زمینه های میکاپ، گریم و شینیون انجام می شود اتلاق شده که تمام روز را در کنار عروس خواهند بود و گریم و میکاپ عروس را کاملا تحت نظر دارند تا در صورتی که احتیاجی برای ترمیم بود سریعا دست بکار شوند.
در برخی کشورهای دیگر از جمله امریکای جنوبی مراکزی وجود دارند که همانند سالن زیبایی فعالیت کرده با این تفاوت که فقط و فقط کار عروس را می پذیرند و سفارشات عروسی را انجام می دهند. این مراکز متشکل از تعدادی افراد ماهر در زمینه های زیبایی است.
با فرض این شرایط عروس سرا به سالن زیبایی مجهزی اتلاق می شود که تنها خدمات عروس را انجام می دهند و تعرفه و قیمت های بسیاری بالاتری را نسبت به همکاران خود دریافت می کند. تیم اجرایی عروس سرا با یک رزومه کاری قوی، کاملا حرفه ای و بعضا سرشناس بوده که معمولا در امور میکاپ و گریم استیج و سینمایی و  یا حتی افراد سلبریتی (مشهور) نیز سابقه کاری دارند. البته ناگفته نماند که یک عروس سرای واقعی مسئولیت تهیه لباس و گل عروس را نیز بر عهده می گیرد.

در انتها آرزومندیم که هر یک از این مشاغل در کشور عزیزمون بتوانند به بهترین شکل خدمات خود را ارائه داده و عناوین مناسبی را برای سالن های خود برگزینند تا مراجعین و مشتریان بتوانند با علم به این موضوعات انتخاب های صحیح تری را داشته باشند.منبع: عروسکو
کپی برداری از محتوای این مطالب عملی ناپسند و غیر حرفه ای است.

 


مطالب پیشنهادی

راهنمای انتخاب بهترین سالن زیبایی و عروس سرا

راهنمای انتخاب بهترین نوع گریم و میکاپ عروس 

جداول رتبه بندی و معرفی برترین مشاغل عروسی کشور

linkedinyoutwitertelegramgoogleaparatinstagramfacebook
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
نسترن
چهارشنبه دوم اسفند ۹۶
پاسخ
(0)
()
نسترن
خيلي جالب بود ، من تا حالا نمي دونستم