تاریخچه دسته گل عروس و پرتاب کردن آن در آخر مراسم عروسی

header
Arooskoo Ads
یکشنبه دوم دی ۹۷
(6)
(0)
تاریخچه دسته گل عروس و پرتاب کردن آن در آخر مراسم عروسی

آیا تاکنون درباره تاریخچه دسته گل عروس فکر کرده اید؟
آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده اید که دسته گل عروسی از کجا آمده است؟ درباره تاریخچه پرتاب کردن دسته گل عروسی چه می دانید؟ آیا می دانید رسم پرت کردن دسته گل عروسی به چه علت ابداع شده است؟ با سایت عروسی عروسکو همراه شوید تا به تمامی سؤالاتتان درباره دسته گل عروسی و تاریخچه پرتاب کردن آن جامه عمل بپوشانیم.

 

دسته گل عروسی چیست؟


بدون شک همه ما در مراسمات عروسی زیادی شرکت کرده ایم و در هر کدام از آن ها مشاهده گر دسته گل های زیبا با ظاهر و شکل متفاوت در دستان عروس بوده ایم. از گذشته های دور تا به امروز، دسته گل عروس پای ثابت و همیشگی مراسمات عروسی بوده است. حضور دسته گل نه تنها موجب افزایش زیبایی و شکوه عروس می شود بلکه فضای مراسم را در زیباترین و با ابهت ترین شکل ممکن تزیین می نماید.  دسته گل عروسی یکی از لوازم مهم و ضروری در مراسمات عروسی به شمار می آید که نماد زیبایی و خوش اقبالی برای عروس می باشد. عروس خانم ها با قرار دادن دسته گل خود نزدیک سینه، دست در دست داماد پیش به سوی مهمانان قدم بر می دارند. در واقع دسته گل عروسی نشان گر یک شروع بزرگ و بی پایان عاشقانه است. نوع چیدمان گل های آن، رنگ و ترکیباتی که به هنگام تزئین دسته گل به کار گرفته می شود می تواند حامل پیامی باشد که احتمالاً شما از آن بی خبر هستید. گل ها به راحتی می توانند گویای زبان عشق و زیبایی باشند. آن ها به راحتی احساسات درونی ما را نشان می دهند. به همین خاطر است که در مراسمات عروسی نمی توانند بی تفاوت از کنار دسته گل عروس رد شوند. اما به راستی تاریخچه دسته گل عروسی چیست و از کجا نشات می گیرد؟

 

تاریخچه دسته گل عروس


 اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه دسته گل عروس بیندازیم باید به زمان های خیلی قبل یعنی یونان باستان بازگردیم. زمانی که عروسی ها کاملاً متفاوت تر از عروسی های امروزی برپا می شدند. در آن زمان دسته گل عروس وجود نداشت. بلکه گل ها و برگ هایی را با هم تزئین می کردند و آن را هم به دست عروس می دادند و به لباسش آویزان می کردند. اعتقادات مردم آن زمان بر این بود که با ترکیب و چیدمان گل های متنوع گیاهی، عروس را از شیاطین دور کرده و فرشته ها را به دور او جمع می کردند. به مدت چندین قرن این رسومات ادامه داشت تا اینکه رفته رفته و به مرور زمان، مزون های لباس عروسی و دسته گل عروس به وجود آمدند. همچنین می توان به عروسی هایی که در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا برپا می شدند اشاره کرد که این سنت و آداب و رسوم، با اضافه کردن گل های زیباتری مانند گیلاس، رز و گل هایی با بوی شیرین تحولات عظیمی پیدا کرد. در این دوران دسته گل عروس و قرار دادن آن در دستان عروس به معنای کامیابی و خوش یمنی عروس در آینده است و رسم بر این بود که دختران مجرد و ازدواج نکرده، قسمتی از دسته گل عروس را بردارند تا به این شیوه، بخشی از بخت و اقبال عروسی به آن ها نیز انتقال یابد. در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا، انتخاب دسته گل عروس به دستور و سلیقه وی صورت می گرفت. اما امروزه این آئین از بین رفته و معمولاً دسته گل عروسی با توجه به سلیقه شخصی عروس خانم ها انتخاب و تزئین می شود.

 

پرت کردن دسته گل عروس


یکی از رسم و رسوماتی که آن را به مراتب در انواع مراسمات عروسی مشاهده کرده ایم پرت کردن دسته گل عروس است. این رسم که معمولاً در پایان مراسم عروسی اجرا می شود توسط عروس خانم ها به سمت مهمانان مجرد پرتاب می گردد. درست در همان زمانی که افراد مجرد در اقوام و آشنایان دستان خود را بالا آورده و برای دریافت دسته گل عروس تلاش می کنند. نفری که موفق به دریافت آن به هنگام پرتاب دسته گل توسط عروس می شود بخت او باز شده و اولین نفری است که بعد از عروس ازدواج می کند. در واقع پرتاب دسته گل عروس به سمت مهمان های مجرد حاضر در عروسی، نه تنها یک کار بسیار قشنگ و زیبا است و به مراسم عروسی یک پایان عاشقانه و جذاب می دهد بلکه این سنت زیبا و به یاد ماندنی، به نسل های بعد نیز منتقل می شود. درباره رسم پرتاب کردن گل عروس، باید این را بدانیم که تاریخچه آن به زمان های خیلی قدیم باز می گردد. اما نحوه ی اجرای آن به شیوه های دیگری بود. در آن زمان به هنگام پایان عروسی مهمانان مجرد تکه ای از لباس عروس را به عنوان باز شدن بخت خود از عروس می گرفتند. لازم به ذکر است که در آن زمان لباس عروس گران قیمت و تجملی نبود و عروس آن را با کمال میل انجام می داد. 

 

رسم پرتاب کردن گل عروس


به طول کلی رسم پرتاب کردن گل عروس به سوی مهمانان مجرد حاضر در جمع، رسم و آئینی است که از کشور انگلستان وارد فرهنگ و سنت ایرانی شده است. آیا می دانید چرا رسم پرتاب کردن دسته گل عروس ابداع شده است؟ آیا کنون به علت انجام این کار زیبا و متفاوت اندیشیده اید؟ هنوز هم در بسیاری فرهنگ های دیگر به ویژه کشورهای اروپایی برداشتن و بردن تکه ای از لباس عروس به عنوان خوش یمنی و یادگاری یکی از رسومات قدیمی است. طبیعتاً هیچ عروسی دوست ندارد لباس شیک و مجللش را در شب عروسی تکه پاره کنند. به همین خاطر رسم پرتاب کردن گل عروسی برای تمامی مهمانان مجرد ابداع شد تا به این شیوه جلوی پاره پاره شدن لباس نازنین و بسیار زیبای عروس خانم ها را بگیرند. سال های بسیار طولانی است که در فرهنگ ایرانی، از این رسم رسوم زیبا و دیدنی در مراسمات عروسی استفاده می شود. 

 

دسته گل عروس و رسم پرتاب کردن آن در آخر مراسم عروسی

دسته گل در دست عروس نماد چیست؟


دسته گل در دست عروس نماد زیبایی و انتقال عشق و محبت است. نشانه خوش اقبالی و خوش یمنی است که برای تمامی عروس خانم ها آرزو می شود. به طبع انتخاب دسته گل عروسی و هماهنگ ساختن آن با سایر لوازمات مرتبط با مراسم عروسی، برای عروس خانم ها بسیار حائز اهمیت می باشد.اینکه چه دسته گلی را در دست بگیرد که با لباس و تشریفات مربوط با عروسی هماهنگ باشد برایش بسیار مهم است. اما این فقط ظاهر قضیه است. زیرا شاید هر کدام از عروس خانم ها ندانند هر کدام از گل های موجود در دسته گل، چه مفهومی را با خود به همراه دارند و چه پیامی را به اطرافیان منتقل می کند. بنابراین لازم است به هنگام انتخاب دسته گل عروسی، از گرفتن گل های نامربوط خودداری شود تا پیام اشتباهی به اطرافیان منتقل نگردد.

aparatlinkedingoogletwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
راهنمای انتخاب بهترین آتلیــه و استودیــو عروسراهنمای انتخاب بهترین آتلیــه و استودیــو عروسعکاسی عروس , عروس , تفاوت های مشاوره دلسوزانه با مشاوره هدفمند!تفاوت های مشاوره دلسوزانه با مشاوره هدفمند!عروس , راه های کاهش اضطراب و استرس روز عروسیراه های کاهش اضطراب و استرس روز عروسیعروس , ملکه شب رویاهایتان شوید...ملکه شب رویاهایتان شوید...زیبایی عروس , ازدواج , عروس , راهنمای انتخاب بهترین لباس عروس - قسمت اولراهنمای انتخاب بهترین لباس عروس - قسمت اولراهنمای انتخاب بهترین عروس سرا , بهترین مزون لباس , لباس عروس , انتخاب بهترین نوع گریم و میکاپ عروسانتخاب بهترین نوع گریم و میکاپ عروسزیبایی عروس , عروس , راهنمای انتخاب بهترین مدل تاج و تور عروسراهنمای انتخاب بهترین مدل تاج و تور عروسزیبایی عروس , عروس , لباس عروس , راهنمای انتخاب و خرید کفش عروسراهنمای انتخاب و خرید کفش عروسعروس , لباس عروس , نکاتی در مورد رژیم غذایی عروسنکاتی در مورد رژیم غذایی عروسزیبایی عروس , عروس , راهنمای انتخاب بهترین لباس عروس- قسمت دومراهنمای انتخاب بهترین لباس عروس- قسمت دومعروس , بهترین مزون لباس , بهترین مزون لباس در تهرانبهترین مزون لباس در تهرانبهترین مزون عروس , بهترین مزون لباس , لباس عروس , نکاتی در مورد مد و لباس با خانم جذاب و خوش لباس!نکاتی در مورد مد و لباس با خانم جذاب و خوش لباس!زیبایی عروس , لباس عروس , مدل های مختلف کفش عروس و آشنایی با آنها برای انتخابی آسان تر!مدل های مختلف کفش عروس و آشنایی با آنها برای انتخابی آسان تر!عروس , لباس عروس , ژست عکس عروس و داماد در آتلیه عکاسیژست عکس عروس و داماد در آتلیه عکاسیعکاسی عروس , عروس , چک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادچک لیست خرید عروسی برای عروس و دامادتشریفات عروسی , پذیرایی عروسی , ازدواج , لباس عروس , زیباترین مدل مانتو عروسزیباترین مدل مانتو عروسلباس عروس ,