زندگی روی دور تند! همه چیز در مورد روان گردان شیشه، پیشگیری و درمان

header
Arooskoo Ads
۱۴۰۱/۳/۳ سه شنبه
(12)
(0)
زندگی روی دور تند! همه چیز در مورد روان گردان شیشه، پیشگیری و درمان
زندگی روی دور تند! همه چیز در مورد روان گردان شیشه، پیشگیری و درمان

پیشگیری و درمان سوء مصرف شیشه

مخدر شیشه با نام های شیشه، آیس (یخ) و سنگ یا سفید شناخته می‌شود سوداگران مرگ (فروشندگان مواد مخدر) در بین مشتریان خود آن را سفید خطاب می‌کنند که در مقابل آن ماده تریاک را مشکی می‌نامند. به وسیله ای که توسط آن شیشه مورد سوء مصرف قرار می‌گیرید پایپ می‌گویند که فروشندگان مواد آن را با اصلاح آچار خطاب می‌کنند، مدت انتظار برای دستیابی فرد معتاد به شیشه در شهرهای بزرگ بین 5 تا 15 دقیقه به طور میانگین است، یعنی زمانی که فردی تقاضای خرید مواد را از فروشنده داشته باشد معمولا تا 15 دقیقه بعد مواد را دریافت می‌کند. زمان لازم برای مصرف این مواد بی بو و بی مزه در ابتدای راه حدود 10 دقیقه است، معتادان معمولا گاز فندک، فندک اتمی یا هر نوع دیگر فندک و آچار را می‌بایست همراه خود یا در لوازم شخصی خود نگهداری می‌کنند، معتادان ممکن است این ماده را در حمام، توالت، ماشین یا انباری مصرف کنند، اثرات اولیه مصرف این ماده چند ثانیه بعد از استعمال پدید می‌آید، دهان فرد مصرف کننده بوی خاصی (بوی واضحی) ندارد فقط رنگ زبان فرد معتاد (بیمار) سفید می‌شوید (به مدت 24 الی 48 ساعت بعد از مصرف) دقیقا مثل زمانی که فرد دچار آنفلولانزا می‌شود و روی زبان ذرات سفید دیده می‌شود. قیمت هر گرم مخدر شیشه در پایتخت در رنج 80 هزار تومان است. فرد معتاد بسته به میزان مصرف در ابتدای راه لازم دارد تا حداقل ربع گرم را معادل 20 هزار تومان (ماهانه 600 هزار تومان) را بطور روزانه مصرف کند و همانطور که قابل پیش بینی است فرد معتاد برای کسب لذت و فرار از عادی شدن مصرف مواد لازم دارد تا دوز مصرف را افزایش دهد که طبق تحقیقات یک معتاد حرفه ای روزانه نیم گرم را مصرف می‌کند. اولین نشانه بارز مصرف شیشه در فرد افزایش عجیب تمرکز، کسب لذت (ترشح دوپامین هورمون لذت) و افزایش شدید ضربان قلب (خطرساز ترین علامت) است.

 

پیشگیری از مصرف شیشه

معمولا افرادی که در زندگی خود دچار افسردگی، بی حوصلگی، اضطراب و بی انگیزگی هستند از این ماده استقبال می‌کنند، بارها شنیده اید که این ماده در بین جوانان و محصل ها مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد. لازم است تا خانواده در مورد عواقب و خطرات این ماده با فرزندان خود تبادل اطلاعات داشته باشند پدر و مادری که با فرزندان خود رفاقت می‌کنند خیلی راحت می‌توانند از اصل مواجهه و تبادل اطلاعات استفاده کنند، اگر فرزند شما نداند که ماده مخدر شیشه چیست و چه عوارض ویرانگری را در ذهن و جشم او بر جای می‌گذارد، قطعا با کوچکترین پیشنهاد در دام این مواد مخوف می‌افتد و روزی می‌رسد که شما عاجز و ناتوان شوید و هیچ کمک یا درمانی برای شما کارساز نیست، پدر و مادرهایی که با فرزندان خود با خشونت و حاکمانه گفتگو می‌کنند، پدر و مادری که کاری به کار فرزند خود ندارد و زمانی را برای صحبت کردن و درد دل با آنها نمی‌گذارند باید منتظر چنین عواقب سهمگینی نیز باشند، کودکی که با خطرات جامعه آشنا نباشد و یا خانه اش محل امن و آرامش او نباشد به راحتی پذیرای هر چیزی می‌شود، جالب است بدانید که مصرف سیگار و بعد از آن مصرف هشیش (گل، گراس) راه و دروازه ورود به سایر مواد مخدر است. افرادی که فروشنده هستند و یا خود مصرف کننده هستند افراد دیگر را با ترفند های مختلفی فریب می‌دهند.

 

ترفندهای فریب برای مصرف شیشه

- این ماده اعتیاد ندارد

بیشترین استدلال دروغین این است که این شیشه اعتیاد ندارد، از جهتی این منطق درست است آن هم زمانی است که بخواهیم از نظر خونی موضوع را بررسی کنیم، این ماده اعتیاد خونی و بدنی ندارد و مستقیما بر روی مغز و افکار فرد (هورمونهای لذت) اثر می‌گذارد، خبر بد اینکه شاید بهتر بود این ماده اعتیاد بدنی ایجاد می‌کرد تا اینکه اعتیاد روحی و روانی ایجاد نماید، به مراتب بسیار بسیار ترک شیشه سخت و توام با وسوسه های زیاد و غیر قابل کنترل است همین سبب شده که معتادان کمتری بتوانند از شر این ماده دیوانه کننده خلاص شوند، اثر مغزی و اثر لذتی که در مغز ایجاد می‌کند باعث می‌شود تا میل مصرف دوباره و هربار شدیدتر باشد و هرکسی توان مقابله با آن اثرات مغزی را نخواهد داشت. اما باید بدانید که هیچ چیز غیر ممکن نیست ولی مسیر ترک شیشه بسیار پیچیده تر و سخت تر است چرا که پای مغر و فکر و لذت در میان است.

لوازم مصرف مخدر شیشه

 

- هر زمان بخواهی و اراده کنی می‌توان مصرف کنی

دروغ دوم همین مورد است، فریب دهندگان می‌دانند که حرف شان برای چند ماه درست از آب در می‌آید ولی هیچ وقت این موضوع را نمی‌گویند که فرد برای کسب لذت و فرار از افسردگی بعد از مصرف تحریک می‌شود که دفعات مصرف را بیشتر کند و در نهایت به مصرف روزانه برسد ممکن است فرد در دام افتاده برای چند ماه هم روزانه خیلی کم (دوز کم) مصرف کند اما این قاعده برای همه مواد مخدر وجود دارد که دوز مصرف در فرد معتاد به مرور افزایش میابد. جالب است بدانید که دوز کم ماده شیشه بسیار قوی عمل می‌کند و مغز و قلب را تحت فشار قرار می‌دهد.

 

- این ماده قیمتی ندارد

متاسفانه قیمت این ماده ارزان است و هر جوان می‌تواند با پول تو جیبی هایش تبدیل به خریدار شود اما با افزایش مصرف و افزایش دوز مصرف باید که بدانید که هزینه ها بالا و بالاتر خواهد رفت و خدایی نکرده اگر روزی پول در دست معتاد نباشد خشونت و بی تابی بر فرد معتاد مسلط می‌شود و تمام لوازم اتاق یا خانه در خطر تخریب و انهدام قرار می‌گیرند.

 

- هیچ کس متوجه مصرف این ماده نمی‌شود

ممکن است پدر و مادرهایی که اطلاعات کمی دارند متوجه مصرف این ماده در افراد نشوند ولی کافیست تا علائم خماری ظهور کند آنوقت است که همه متوجه اعتیاد فرد می‌شوند و قطعا آن زمان برای درمان خیلی دیر است، پس بهتر است هر فردی علی الخصوص والدین اطلاعات خود را در باب آسیب های اجتماعی و اعتیاد افزایش دهند.

 

علائم مصرف شیشه

- بی خوابی

اولین نشانه بارز علائم مصرف شیشه، بی خوابی است فرد مصرف کننده بعد از مصرف یک تا شب را نمی‌تواند بخوابد حداقل شب اول را به هیچ عوان نمی‌توان چشم روی هم بگذارد، این اتفاق باعث تحلیل شدید مغز و سرخ شدن چشم ها بر اثر بی خوابی می‌شود.

ماده مخدر شیشه

- بی اشتهایی

دومین نشانه بارز علائم مصرف شیشه، بی اشتهایی شدید در 24 ساعت اول سوء مصرف است. کم کم علائم در روز دوم ب طرف می‌شود و در روز سوم و چهارم بعد از مصرف فرد بسیار پر اشتها می‌گردد. اگر فرد روزانه مصرف کند این علائم کم تر و کم تر می‌شود.

 

- افزایش تمرکز

بعد از مصرف شیشه تمرکز فرد به شدت و به طور غیر طبیعی افزایش می‌یابد که ماحصل آن افزایش کارهایی با دقت بالا و زمان بر است، مثلا ممکن است فرد برای 24 ساعت فقط یک کار را انجام دهد و به طور غیر طبیعی همه حواسش معطوف به کار خود (معمولا کارهای بیهوده) گردد، اگر یک فرد سالم قرار باشد شیر آلات را تعمیر کند ممکن است در یک ساعت این کار را انجام دهد اما فرد معتاد چندین ساعت را صرف این کار می‌کند. فرد معتاد متوجه گذر زمان نمی‌شود و اصطلاحا زندگی او رویدور تند قرار می‌گیرد تا چشم به بزند 5 تا 6 ساعت سپری شده است.

 

- تنش و اضطراب

بیمار در ساعات اولیه بعد از مصرف دچار یک آرامش نسبی می‌شود هرچه از زمان مصرف بگذرد تپش قلب بیشتر شده و متعاقبا اضطراب افزایش میابد اضطراب به حدی می‌رسد که می‌توان لرزش سر و دست ها را با کمی دقت مشاهده کرد.

 

- زیاده گویی و اعتماد بنفس

اعتماد به نفس کاذب و زیاد حرف زدن از دیگر نشانه ها است که معمولا در معتادها یکسان است. البته ممکن است در برخی افراد کم صحبتی و گوشه گیری دیده شود.

 

علائم عدم مصرف شیشه در فرد معتاد

- بی قراری

فرد با حذف مصرف شیشه برای یک هفته دچار بی قراری می‌شود که می‌توان آن را اندام ها و حرکت دادن دست و پا مشاهده کرد.

 

- پر خوابی

زیاد خوابیدن در افراد معتاد و حتی افرادی که یکبار این ماده را مصرف کرده اند برای یک هفته دیده می‌شود.

 

- پرخاشگری

فرد در حالت خماری پرخاشگرانه و خشونت بار رفتار می‌کند و بسیار کم حوصله و زودرنج می‌شود، حوصله بحث و جدل را هرگز ندارد.

 

- خواب های آشفته

کابوس های شبانه از دیگر علائم ترک مصرف شیشه است که تا 12 روز ممکن است ادامه یابد که این ها توام با دندان قروچه شبانه است.

 

- یبوست

یکی دیگر از موارد ترک مصرف شیشه یبوست خفیف است.

 

راه درمان مصرف شیشه

ایجاد آمادگی و آشنایی با مضرات مصرف شیشه اولین قدم است، فرد باید بپزیرد که معتاد است و این اعتیاد مغز و فکر او را به مرور نابود می‌کند، فرد باید بداند که بعد از گذشت 3 هفته مغز او عملکرد بهتری را خواهد داشت و کم کم هورمون های لذت به طور طبیعی، زندگی را برای او زیباتر می‌کنند، هیچ داروی خاصی برای درمان قطعی وجود ندارد. یکی از راه کارها کم کردن شدید مصرف سیگار است با اینکار مغز شما درگیر وسوسه سیگار می‌شود و کمتر به وسوسه اصلی توجه دارد، ورزش کردن بسیار کمک کننده است و ایجاد فضایی آرام و درک افراد در منزل بسیار مهم است، تنش ها و خواب های آشفته را می‌توان با داروهای گیاهی از جمله عرق یونجه، عرق های آرامش بخش و اسطخودوس و سنبل الطیب تا حدوده زیادی مهار کرد. سختی ترک شیشه دو فاز دارد فاز اول در هفته اول است که توام با پرخاشگری، بی تابی، خواب زیاد و کابوس است و فاز دوم برای سه هفته است که وسوسه مصرف با گذشت این مدت به طور چشمگیری کاهش می‌یابد که اگر فرد اراده ترک کردن را داشته باشد براحتی می‌تواند بعد از سه هفته به وسوسه های ضعیف و گاه و بی گاه خود غلبه نماید. کافیست تا روحیه خود را حفظ کنید کتاب بخوانید و هر کاری که دوست دارید انجام بدهید فکر کنید سه هفته هیچ کس، هیچ چیزی از شما توقع ندارد.

aparatlinkedintwiterfacebookyouinstagramtelegram
مرتبط با این بخش
نظرات شما
*نام و نام خانوادگی
ایمیل اختیاری
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

5 نظر
میر خسته دل تنها
جمعه یکم اردیبهشت ۰۲
پاسخ
()
()
میر خسته دل تنها
خيلي حرف هاي نگفته در مورد شيشه هست که بايد گفته بشه حالتهاي که بعد مصرف به فرد مصرف کننده دست ميده
مجتبی وحید
دوشنبه نهم آبان ۰۱
پاسخ
()
()
مجتبی وحید
سلام من که لذت بردم عالي بود انشاا.... ريشه تمام موادمخدر ومحرک و..... بخشکه اگه اطلاعاتي جديد در مورد ترک و داروها داشتين برام ايميل کنين يا تو وبلاگ و سايت تون بزنين پيشا پيش کمل تشکر رو دارم
نصیری
شنبه هفتم خرداد ۰۱
پاسخ
(1)
()
نصیری
مطلب خيلي خوبي بود واقعا جامع ولي خلاصه بود
نادر
شنبه هفتم خرداد ۰۱
پاسخ
(2)
()
نادر
خيلي خوب بود من پنج ساله ترک کردم و به مدت چهار سال مصرف کننده بودم خدارا شاکرم چون زندگيم خيلي بهتر شد و از آن همه اضطراب و تپش قلب ها راحت شدم و مي تونم از زندگيم لذت ببرم
fvf
سه شنبه سوم خرداد ۰۱
پاسخ
(2)
(1)
fvf
عجب مطلب خفني